• Informacje na temat:

  zwyrodnienie plamki żółtej

Artykuły na temat: zwyrodnienie plamki żółtej
 • Pomarańcze chronią plamkę żółtą w oku

  Zawarte w owocach silnie działające związki ochronne (tzw. flawonoidy) sprawiają, że tylna część oka (tzw. plamka żółta) długo opiera się niekorzystnym zmianom. A czasem w ogóle im nie ulega! Dzięki temu dobrze widzimy o zmierzchu, a także gdy czytamy.  Natomiast, gdy rozwija się zwyrodnienie plamki żółtej, obraz staje się zamglony, widzimy litery niewyraźnie, a niektóre obiekty jako krzywe (np...

 • Gdy wzrok się mąci

  Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) zaczyna się od tego, że proste linie wydają się krzywe. Kończy zaś na ślepocie funkcjonalnej.

 • AMD: choroba oczu nie tylko seniorów!

  Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) staje się problemem coraz młodszych osób. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zapobiegać temu schorzeniu.

 • Jak zachować dobry wzrok na długo?

  Zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej to choroby, które rozwijają się w ukryciu, stopniowo pogarszając widzenie. Jak je powstrzymać?

 • Dieta dla oczu

  Osoby po 65 roku życia zmagają się ze zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD) i stopniową utratą widzenia. Dlatego tak ważne jest spożywanie produktów zawierających luteinę i zeoksantynę. Dietetyk Alicja Kalińska proponuje posiłki, które zawierają te karotenoidy.

 • Dieta na dobry wzrok

  Włącz do jadłospisu produkty bogate w luteinę i witaminy, które chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej, zaćmą i innymi chorobami.

 • Doceń moc kwasów omega-3

  Nie tylko zadbają o właściwy skład łez i nawilżą gałkę oczną, ale także ochronią siatkówkę przed skutkami starzenia, poprawią ukrwienie nerwu wzrokowego i zapobiegną zwyrodnieniu plamki żółtej.

 • Jedz pomarańcze, zadbasz o dobry wzrok

  Ludzie, którzy regularnie jedzą pomarańcze, mają mniejszą skłonność do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej niż ci, którzy nie spożywają ich wcale. Badania, przeprowadzone przez australijskich uczonych mówią, że najlepiej jeść pomarańcze codziennie.

 • Zioła mogą odmłodzić nasz mózg

  Naukowcy z Uniwersytetu Illinois odkryli, że luteina, która do tej pory używana była do profilaktyki zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), obecna m.in. w szpinaku i kwiecie aksamitki, hamuje starzenie się mózgu.

 • Superprodukty na lepszy wzrok

  ...). Badania dowiodły również, że osoby, które jedzą dużo tych warzyw, dużo rzadziej zapadają na zwyrodnienie plamki żółtej. Dlaczego tak jest? Ponieważ zielone warzywa zawierają dwie niezwykle cenne dla oczu(...) jest wysoka ilość tych substancji, są o 30-50 proc. mniej narażone na wystąpienie zwyrodnienia plamki żółtej (AMD, czyli degeneracyjnej choroby siatkówki oka). Kwasy omega-3 chronią nasze oczy także...

Wideo na temat: zwyrodnienie plamki żółtej
 • Aronia – lek na choroby cywilizacyjne

  - Chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej, zapobiega zaćmie, jaskrze - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" o aronii dr Danuta Myłek, dietetyk, alergolog. - Polska jest największym producentem soków z aronii na świecie - podkreśliła w studiu programu dyplomowany coach zdrowia Agnieszka Cegielska. Do czego można dodawać sok z aronii? (DDTVN/x-news)

Dyskusje na temat: zwyrodnienie plamki żółtej
 • Re: Fitnes oka

  Byłem dzisiaj w Klinice okulistycznej (prywatnej). Zszokowała mnie liczba pacjentów. Niestety byli również pacjenci w wieku około 40 lat. Coś złego się dzieje. Ludzie starsi - to zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej, niestety młodzi już też mają to schorzenie.