Wrześniowe prace w ogrodzie i na balkonie

To bardzo pracowity miesiąc dla miłośników roślin. Od tego, ile czasu poświęcimy naszemu ogrodowi, zależy, jak będzie wyglądał na wiosnę. Jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać w nim i na balkonie?

Zdjęcie

Wrzesień to pracowity miesiąc w ogrodzie /123/RF PICSEL
Wrzesień to pracowity miesiąc w ogrodzie
/123/RF PICSEL

Przede wszystkim trzeba liczyć się z temperaturą. We wrześniu spada ona nocą, może nawet dochodzić do przymrozków. Dlatego jesienią wszystkie rośliny należy dobrze przygotować do zimy.

Rośliny balkonowe

Kwitnące rośliny sezonowe, np. pelargonie, fuksje, hibiskusy, które uprawiałaś w pojemnikach na balkonie, należy podlewać i nawozić tak długo, jak długo będą kwitły. Następnie trzeba ograniczyć podlewanie i zasilanie nawozem.

Reklama

Jeśli chcesz te kwiaty przechować, przygotuj je do przezimowania. Kontroluj prognozę pogody, by przed pierwszymi przymrozkami przenieść doniczki do mieszkania (z dala od kaloryferów czy innych źródeł ciepła). Najlepiej, by było to jasne pomieszczenie z temperaturą około 10-15 stopni. Skróć również pędy o około 2/3 długości.

Bezwzględnie należy zdjąć z bal konu także kwiaty doniczkowe, które na czas wakacji przeniosłaś na zewnątrz. Wrześniowe różnice temperatur między dniem a nocą są dla nich szkodliwe.

Podlewanie roślin pokojowych także zmniejszamy w porównaniu do letniego nawadniania.

W ogrodzie

Jeśli chcesz, by Twoja działka lub ogród pięknie wyglądały następnej wiosny, wrzesień jest najlepszym czasem na planowanie. Po pierwsze, to właśnie wtedy dobrze jest założyć trawnik (z siewu lub z rolki) lub go odnowić. Wczesną jesienią trawa rośnie intensywnie, dlatego trzeba kosić ją przynajmniej raz w tygodniu dla wzmocnienia.

Po drugie, jeśli planujesz żywopłot lub skalniak, we wrześniu jest najlepszy moment na sadzenie iglaków, drzew i krzewów. Zdążą się jeszcze ukorzenić przed nastaniem zimy. To też dobry czas na sadzenie kwiatów.

Możesz również zrobić „przemeblowanie”, bo to ostatnia chwila na przesadzanie roślin. Trzeba jednak zrobić to delikatnie – wykopać korzenie, tak, by nie strząsnąć z nich gleby. W nowym miejscu warto obsypać korą ziemię wokół rośliny.

Pamiętaj również, by zadbać o porządek w sadzie. Wszystkie zgniłe owoce i liście należy zagrabić, bo mogą być rozsadnikiem chorób.

WBS

Jakie kwiaty sadzić?

To czas na rośliny cebulkowe – tulipany, krokusy, narcyzy, szafirki, hiacynty czy przebiśniegi. Większość z nich sadzimy we wrześniu i pierwszej połowie października, natomiast narcyzy i szachownice lepiej posadzić nieco wcześniej – na przełomie sierpnia i września.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Por i cebula. Co warto o nich wiedzieć?

    Zetrzyj na tarce 2 surowe czerwone cebule. Odciśnij z nich sok. Wmasuj go w skórę głowy, by w naturalny sposób wzmocnić cebulki i przyspieszyć porost włosów. Po 15 min umyj głowę szamponem.... więcej