Trujące rośliny doniczkowe

Wiele popularnych roślin doniczkowych zawiera substancje toksyczne. Czasami już polizanie listka przez dziecko, psa czy kota może się dla niego źle skończyć. Sprawdź, na jakie rośliny uważać.

Psianka koralowa

Reklama

Ten niezwykle efektowny krzew często mylony jest z papryczką jednoroczną (bardzo ostrą, ale nieszkodliwą – pod warunkiem, że jest hodowana jako roślina jadalna, a nie dekoracyjna).

Kolorowe owoce psianki koralowej są – w przeciwieństwie do papryczek – silnie trujące, zawierają bowiem toksyczny związek o nazwie solanina.

Zjedzenie takiego owoca (lub jakiejkolwiek innej części rośliny) może wywołać mdłości, ból brzucha, wymioty, biegunkę, a nawet doprowadzić do śmierci. Jeśli więc masz w domu małe dzieci lub zwierzęta, lepiej zrezygnuj z uprawy niebezpiecznej psianki.

Prymula

Pierwiosnki, czyli prymule, wydzielają toksyny, które w zetknięciu ze skórą mogą spowodować reakcję alergiczną (zaczerwienienie,wysypkę), a u osób szczególnie wrażliwych – duszności i kołatanie serca.

Nawet jeśli jesteś zdrowa, unikaj dłuższego przebywania w towarzystwie prymulki, nie stawiaj jej np. w sypialni. Alergicy lepiej niech podziwiają jej urodę z daleka, np. w ogrodzie.

Fikus

W korzeniach, łodygach i liściach figowców, popularnie nazywanych fikusami, płynie mleczny sok, zawierający trujący lateks. Aby zaszkodził, wcale nie trzeba go połknąć, wystarczy nawdychać się jego oparów. U osób wrażliwych i uczulonych na lateks mogą wywołać zagrażające życiu duszności.

Dlatego ważne, aby fikusy przycinać na zewnątrz albo przy otwartym oknie i zawsze robić to w rękawiczkach. Narzędzia po cięciu dokładnie myjemy ciepłą wodą z detergentem.

Zanim kupisz fikusa, upewnij się, czy nikt z domowników nie jest uczulony na lateks. Uwaga: trujący sok mleczny mają też inne rośliny, np. wilczomlecz piękny zwany gwiazdą betlejemską czy kroton.

Oleander

Oleander zawiera substancje, które mogą doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Znajdują się one w liściach, pędach, kwiatach oraz w nektarze. Po każdym kontakcie z tą rośliną trzeba dokładnie umyć ręce.

W razie podejrzenia zatrucia oleandrem (przyspieszonego, wolniejszego lub nierównego bicia serca, biegunki, wymiotów, bólów głowy) lub jakąkolwiek inną rośliną, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.

Ważne, by zabrać ze sobą zapisaną nazwę rośliny (najlepiej łacińską), a jeśli jej nie znamy, samą roślinę lub jej fotografię.

Hiacynt

Hiacynt zawiera substancje, których zjedzenie wywołuje zatrucie pokarmowe. Ale już sam jego zapach może być przyczyną zaburzeń oddychania czy mdłości.

Jeśli więc jesteś szczególnie wrażliwa na zapachy, nie przynoś do domu hiacyntów. Inne rośliny cebulowe, które lepiej trzymać z dala od dzieci i zwierząt, to: tulipan, narcyz, hipeastrum, amarylis, kliwia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Uwaga na kleszcze

    Przenoszą bardzo poważne choroby, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu Twojego pupila. Nie lekceważ więc sprawy i przygotuj się na sezon kleszczowy. więcej