Poradnik ogrodniczy na sierpień

Krzewy różane są teraz pełne kwiatów. Ścinaj je regularnie, gdy przekwitną, to pobudzi krzew do dalszego kwitnienia

Rozmnażamy piwonie

Reklama

Mocno rozrośnięte piwonie mogą słabiej kwitnąć, dlatego co kilka lat warto je wykopać, rozdzielić karpy na mniejsze części i przesadzić w nowe miejsce. Wykop dół (powinien być dość szeroki, by kłącza mogły swobodnie się rozrastać), wsyp porcję nawozu, np. kompostu albo obornika, i wsadź rośliny na głębokość ok. 3-5 cm. Przysyp ziemią i obficie podlej.

Siejemy i sadzimy

Jeśli w poprzednim miesiącu wysiałaś na rozsadniku rośliny dwuletnie, np. malwy, naparstnice, dzwonki ogrodowe, bratki, niezapominajki, goździki brodate, możesz przesadzić je teraz na rabaty. Roślinki są jeszcze małe, więc nie zapomnij zostawić im miejsca na rozrost (ok. 20 cm).

Kwitnące wczesną wiosną przebiśniegi, krokusy, psizęby, śnieżyce, szafirki, szachownice cesarskie i kostkowe potrzebują dużo czasu na ukorzenienie się i przygotowanie do zimy. Dlatego trzeba je posadzić już w tym miesiącu.

Jeśli na początku miesiąca posadzisz zimowity, zakwitną jeszcze tej jesieni.

Możesz teraz przesadzić albo rozmnożyć, dzieląc ich karpy, byliny, które już przekwitły, a mają ponad 4 lata i są mocno rozrośnięte (np. kosaćce, liliowce, maki wschodnie, dąbrówki rozłogowe, ubiorki wieczniezielone, złocienie wielkie, rojniki, rozchodniki, płomyki szydlaste, żagwiny i goździki). Najlepiej robić to w dzień pochmurny, a potem przez kilka dni obficie podlewać.

Na początku miesiąca jeszcze raz wysiej sałatę, rzodkiewki i koper, które zbierzesz we wrześniu i październiku. Możesz teraz przesadzać lub sadzić iglaki i krzewy zimozielone, np. bukszpany.

Kochamy żabki

Nie wypraszaj z ogrodu żab i ropuch, nawet jeśli za nimi nie przepadasz. Pomogą ci w walce z ogrodowymi szkodnikami. Żaba zjada w ciągu dnia od dwudziestu do pięćdziesięciu owadów, w tym takich, które niszczą warzywne i owocowe plony. Szczególnie pożyteczne są dorosłe ropuchy. Gdy spotkasz je baraszkujące na grządce z sałatą czy zagonie z kapustą, nie obawiaj się, że się nimi poczęstują – to stworzenia mięsożerne. Od warzyw wolą tłuste ślimaki, które są przecież ogrodowymi szkodnikami.

Sadzimy truskawki

Sierpień to dobry czas na założenie truskawkowej grządki. Krzaczki posadź w rzędach – łatwiej będzie je pielęgnować. Aby mogły swobodnie się rozrastać, zachowaj między nimi 20-30 cm odległość. Przestrzenie między krzewinkami warto wyłożyć słomą, czarną folią albo agrowłókniną, by ograniczyć rozwój chwastów. Po 2 tygodniach roślinki nawieź, bo wtedy będą się wiązać pąki kwiatowe na przyszły rok.

Ochrona przed wiatrem

Aby silny wiatr nie wywrócił lekkich plastikowych albo niestabilnych ceramicznych donic, obciąż je kilkoma kamykami. Wcześniej sprawdź, czy kamienie są odporne na działanie wody – rozpuszczający się wapień może zaszkodzić roślinom.

Jak zapobiec epidemii?

Kiedy rośliny wyglądają jak posypane mąką, to znak, że zaatakował je mączniak. Chore rośliny jednoroczne jak najszybciej wynieś z ogrodu czy balkonu, albo spal.

Nie wyrzucaj ich na kompost, bo będzie skażony! Pojemniki, w których rosły, zdezynfekuj, wymień ziemię. Na rośliny wieloletnie zastosuj samodzielnie zrobiony naturalny napar z czosnku, skrzypu lub pokrzywy, albo gotowy wyciąg z grejpfruta (np. Biosept) czy czosnku (np. Bioczos).

Co 2-3 dni podlewaj nimi rośliny, a raz dziennie dokładnie spryskuj łodygi oraz liście (i z wierzchu, i od spodu). Profilaktycznie spryskuj także rośliny rosnące blisko zarażonych.

Nawozy zielone

Jeśli ziemia w ogrodzie nie była długo uprawiana, jest już mało urodzajna albo zbyt zbita, zanim znów posadzisz w niej kwiaty czy krzewy, zastosuj naturalny nawóz zielony. To nic innego jak rośliny, które wymieszane z ziemią użyźnią ją. Na zielony nawóz nadają się łubin, peluszka, seradela, wyka, owies, gorczyca, facelia. Gdy urosną, od razu je przekop, albo najpierw skoś i dopiero po rozdrobnieniu przekop, dokładnie mieszając z podłożem. Do wiosny rośliny się rozłożą, wzbogacając ziemię o substancje odżywcze.

Dbamy o pomidory

Kiedy pomidory zawiążą już wszystkie owoce, możesz usunąć część pędów. Główną łodygę skróć nad ostatnim kwitnącym gronem. Odetnij też pędy, na których nie ma owoców ani kwiatów. By pomidory miały lepszy dostęp do słońca, usuń zasłaniające je liście.

Na przyszły sezon

Aby z nasion malwy, nagietka, dzwonka, czarnuszki, łubinu, naparstnicy, rudbeki wyhodować rośliny w przyszłym sezonie, teraz powinnaś je zebrać. Delikatnie rozłam dojrzałe torebki nasienne i wysyp nasionka. Zostaw je na kilka dni do wysuszenia, a potem przesyp do papierowych torebek (nigdy foliowych!) – w nich poczekają na wiosnę.

Wycinami wilki

U podstawy drzew i na ich koronie mogą pojawiać się dziczejące przyrosty, popularnie nazywane wilkami. Są obciążeniem dla drzewa, które zamiast skierować całą energię na rodzenie owoców, musi je karmić.

Poza tym zagęszczają koronę i utrudniają dostęp owoców do słońca, co obniża ich jakość. Dlatego tak ważne jest, aby wilki regularnie usuwać, szczególnie latem. Rosnące w górę, wycinaj przy samym konarze, a te przy pniu, jak najbliżej ziemi.

Jak długo nawozić rośliny?

Bardzo dbam o moje rośliny i często je nawożę. Boję się jednak, że mogę przedobrzyć. Kiedy powinnam przestać?

Agnieszka z Łomianek

Nadmiar nawozu jest równie szkodliwy jak jego brak, dlatego ważny jest umiar. Rośliny jednoroczne można bez obaw nawozić przez cały okres ich wegetacji. Wieloletnie byliny zimujące w ogrodzie, drzewa i krzewy, które muszą się przygotować do zimy, ostatni raz nawozimy w sierpniu. Później możemy stosować jedynie odżywki tzw. jesienne, które przyspieszają drewnienie pędów i uodparniają rośliny na działanie mrozu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Marzenie aby resztę życia robić co się lubi, to bardzo proste prawda? A zarazem jednak bardzo trudne jeśli wszystko trzeba zbudować samemu. więcej