Pomysły na kwiaty i balkonową uprawę ziół i warzyw

Wieczór w ogrodzie, choćby najmniejszym, to prawdziwy relaks po ciężkim dniu. Stwórz taką oazę na swoim balkonie. I niewielki warzywnik. To cię wciągnie! Tekst: Agnieszka Bartnikowska

Kwiatki, bratki...Sezon otwarty

Sadzenie roślin zaczynamy od wsypania warstwy drenażu na dno skrzynki. Może to być żwir, kamyki lub keramzyt (najlepiej!). Następnie warstwę ziemi. Nie wykorzystujmy ziemi zeszłorocznej, bo mogą się w niej znajdować formy przetrwalne szkodników.

Reklama

Skrzynkę wypełniamy ziemią do połowy i umieszczamy roślinę, podsypując ją dookoła ziemią. Dobrze jest wymieszać ziemię z hydrożelem, który będzie utrzymywał wilgoć w podłożu.

Co posadzić, gdy na balkonie...

1...jest mocne słońce

Pelargonie, surfinie, nasturcje, begonie będą pięknie tu kwitły całe lato. Na słonecznym balkonie bardzo ważne jest regularne podlewanie. Trzeba też uważać, by rośliny nie zostały poparzone, warto więc je w porze największego nasłonecznienia osłaniać, np. parasolem przeciwsłonecznym.

2...panuje cień

Na ciemnym balkonie warto pomalować ściany na biało, żeby odbijały światło. Rośliny żyjące w takich warunkach będą miały ciemniejsze listki. Trzeba też im zapewnić dobrą wentylację, bo w cieniu szybciej rozwijają się choroby pleśniowe i grzyby.

3...często wieje wiatr

Lepiej zrezygnować z wysokich gatunków i o długich wiotkich łodygach. Odpowiedniejsze będą kwiaty niezbyt wysokie, o zwartym pokroju, np.: karłowate aksamitki, smagliczka, żeniszek, begonia stale kwitnąca i portulaka.

Jeżeli balkon jest nasłoneczniony, można urządzić ogródek skalny w płaskim pojemniku. Nadadzą się: rozchodnik, rojnik, macierzanka, przypołudnik.

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Modnie w donicach

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Margerytka. Piękna, a niewymagająca. Wystarczy jej kilka godzin słońca dziennie. Jest też jadalna, choć ma lekko gorzkawy smak. Ładnie komponuje się z niższymi roślinami.

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Niecierpek. To prawdziwy król półcienia. Ma wiele kolorów i słynie z wytrwałego kwitnienia przez cały sezon. Lubi ciepło, wilgoć i witaminy!

Pachnący groszek. Pięknie zakwitnie na słonecznym stanowisku. Może dać kwiaty białe, niebieskie, pomarańczowe, różowe i żółte. Tak skomponowane będą zachwycać!

Pamiętaj!

Kolor doniczki jest ważny. Na słonecznym balkonie sadź kwiaty w dużych jasnych donicach. Na cienistym – w ciemnych. W zależności od nasłonecznienia, będą przyciągać promienie (ciemne) lub je rozpraszać (jasne).

Pomidor z krzaka, czyli warzywnik w donicy

Pomidory, papryka, maliny, nawet jabłka. Wszystkie je możesz mieć na własnym... balkonie! Pielęgnacja miejskiego ogródka to też świetny relaks i hobby!

Jak zacząć? Uprawa od nasionka to sposób dla cierpliwych i nieco bardziej zaawansowanych ogrodników. Proponujemy kupno gotowych rozsad, które należy przesadzić do pojemników. Pierwsze plony zbierzemy na przełomie czerwca i lipca.

Warzywa: Możesz uprawiać czerwone drobne papryki, pomidory, bakłażana czy cukinie – odmiany miniaturowe. Przy wyborze nawozu zwróć uwagę na zawartość potasu, który odpowiada za uzyskanie smacznych i ładnych owoców.

Owocowy raj. Jabłonka na balkonie? Czemu nie! Do uprawy na niewielkich powierzchniach poleca się karłowe drzewka owocowe, które cechują się małym przyrostem. Możesz też uprawiać winorośl lub malinę.

Ogródek ziołowy

Szałwia. Nie wymaga dokarmiania, chyba że rośnie w skrzynce z innymi ziołami. Dobrze wykształcone liście ścinamy przed kwitnieniem.

Mięta. Lubi półcień, nie należy doprowadzać do przesuszenia rośliny. Należy usuwać pojawiające się kwiatostany. Bardzo ekspansywna!

Bazylia. Lubi słońce, wilgotne, ale nie mokre podłoże. Obcinanie wierzchołków wzmacnia rozkrzewienie.

Rozmaryn. Nie można dopuścić do nadmiernego wzrostu rośliny, dlatego należy obcinać wierzchołki.

Kolendra. Liście zbieramy, gdy roślina osiągnie wysokość 5 cm. Lubi słońce i ciepło.

Surfinia. Lubi dużo słońca, nie przepada za nadmiarem wody, najlepiej podlewać specjalnym nawozem do surfinii.

Uwaga na wodę

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża to wyzwanie. Wewnątrz ziemia musi być wilgotna, na zewnątrz lekko obeschnięta. Rośliny podlewamy, gdy warstwa wysuszonego podłoża sięga ok. 2 cm głębokości.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Olivia

Zobacz również

  • Firma Just Beck została stworzona, aby pokazać, że każda z nas może wyglądać i czuć się pięknie w swoim ciele. Tak mała rzecz, która potrafi uszczęśliwić kobietę i zamienić kompleks w atut. Nasze... więcej