Oleje smakowe - do czego je stosować?

Olej z pestek winogron

Blady, delikatny olej wytłaczany z nasion winogron dobrze znosi dużą rozpiętość temperatur. Przechowywany w lodówce, nie mętnieje – nadaje się więc na majonez.

Przy tym ma wysoką (190°C) temperaturę spalania – jest więc doskonały do smażenia.

Reklama

Tu dodajmy, że jako jeden z niewielu olejów bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Zwykle NNKT w wysokiej temperaturze ulegają rozpadowi. Jednak w oleju z pestek winogron zachowują one trwałość.

Z orzechów laskowych

Pyszny olej o bogatym smaku, z produkcji którego słyną Francuzi. Powinno się go używać z najdelikatniejszym octem winnym jako dressing do sałatek lub zalewę do marynowania ryb i drobiu.

Warto przyprawiać nim, jak sklarowanym masłem, świeżo ugotowaną potrawę, np. fasolkę szparagową. Podgrzewanie gasi smak oleju, można go jednak wmieszać do sosu w ostatniej chwili.

Olej z pestek dyni

Ciemnobrązowy, o przyjemnym smaku uprażonych pestek. Jest popularny w Austrii i głównie tam się go produkuje. Przyprawia się nim (w ostatniej chwili) gotowane na parze jarzyny i ryby.

Austriacy, którzy przepadają za kremową zupą dyniową, serwują ją z garścią uprażonych pestek dyni i kleksem dyniowego oleju. Takie zwieńczenie pasować będzie również do marchewkowej zupy-kremu.

Zdjęcie

/Arch./Wawa
/Arch./Wawa

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Życie na gorąco

Zobacz również

  • 17 i 18 listopada br. odbędzie się kolejna, IV już edycja Akademii Kobiet. To emocjonujące wydarzenie, które dostarczy nie tylko zastrzyku inspiracji, ale również potężną dawkę motywacji na... więcej