Kwiaty na balkon i do ogrodu

Nie ma takich rabatek i balkonów, których nie da się zamienić w oazy zieleni. Trzeba tylko wybrać rośliny, dla których będzie to wymarzone miejsce! Są piękne kwiaty, które doskonale czują się w promieniach palącego słońca, inne wolą kojący półcień, a są i takie, dla których to ciemne i chłodne zakątki są najlepsze!

Słoneczne południe

Warunki. Balkon i ogrodowe rabatki przez większą część dnia skąpane są w promieniach słońca. Plus? Rośliny mają zapewnione światło, które jest im niezbędne do życia. Minus? Gdy jest upał, kwiatom grozi przesuszenie, trzeba je więc często i obficie podlewać. Najlepsze rośliny.

✔Na balkon: wszystkie odmiany surfinii i petunii, np. kaskadowych, które zachwycają mocnymi kolorami, a także bugenwilla, dalia, złocień.

Reklama

✔Na rabatki: aksamitka, godecja, groszek pachnący, cynia, kapusta ozdobna, a także, nasturcja, werbena ogrodowa, lantana

Piękne, dostępne i łatwe w uprawie:

Groszek. można wysiewać wprost do gruntu, co 2 tygodnie, by dłużej cieszyć się pachnącymi kwiatami.

Petunia. Jeśli nie brak jej wody, kwitnie obficie cały sezon. Lubi towarzystwo: aksamitki, lobelii i żeniszka.

Złocień. jest idealną rośliną zastępczą , np. do obsadzenia miejsc po przekwitłych wiosennych kwiatach.

Bugenwilla. w ciepłych krajach zdobi parkany i ogrody. U nas to piękne pnącze najlepiej czuje się w donicach – na słonecznym, zacisznym balkonie lub tarasie.

Ciepły zachód

Warunki. Przez kilka porannych godzin panuje tu kojący półcień. Za to po południu słońce świeci bardzo mocno! Gdy kwiaty przygotowują się do spoczynku – robi się gorąco… Niektóre gatunki dobrze to znoszą.

Najlepsze rośliny: ✔Na balkon: stokrotki afrykańskie, fuksje, lobelie, pelargonie. Ciepła przed nocą potrzebuje też lawenda i oleander.

✔Na rabatki: zawilce, wszystkie odmiany okazałych lilii, śniedek baldaszkowaty, dziwaczek Jalapa, ślaz piżmowy.

Stokrotka afrykańska efektowna i odporna, aż do przymrozków obdarzać nas będzie kwiatami, niewiele oczekując w zamian.

Śniedek jest idealny na skalniaki, brzegi rabat, miejsca między ozdobnymi krzewami.

Fuksja kwitnie obficie aż do jesieni. Lubi rozproszone światło, częste podlewanie i nawożenie.

Lobelia jest bardzo żywotna – jesienią, po przycięciu suchych łodyg, zakwitnie ponownie.

Cienista północ

Słońce świeci tu tylko chwilę, bardzo wcześnie rano. Północny balkon i ocienione rabatki są najtrudniejsze do aranżacji z powodu chłodu i braku słońca, ale są gatunki, które zechcą tu kwitnąć.

Najlepsze rośliny: ✔Na balkon: niecierpki i barwinki, które dobrze czują się w cieniu i mają mnóstwo kwiatów przez cały sezon.

✔Na rabatki: języczka pomarańczowa, funkia japońska, konwalie, dąbrówka rozłogowa, miodunka pstra, różne gatunki traw, np. miskanty, rozplenice, turzyce, rośliny o ozdobnych liściach, np. bluszcz czy koleus – wszystkie można hodować też w donicach na balkonie.

Niecierpki cieszą bogactwem kolorów. Ozdobią i słabo oświetlony balkon, i cienisty zakątek ogrodu.

Miscanty to ozdobne trawy, których pióropusze górują nad rabatami. Północnym rejonom ogrodu dodadzą uroku i tajemniczości.

Koleus zachwyca barwnymi liśćmi i jest atrakcyjnym towarzystwem dla kwitnących roślin.

Funkia może rosnąć przez kilka lat w jednym miejscu bez przesadzania, a cień jej niestraszny.

Barwinek tworzy fioletowe kobierce na rabatach. Szybko się rozrasta, nie dając chwastom szans.

Przyjazny wschód

Warunki. Słońce operuje tu od rana do południa. Światła jest dość, poranne promyki nie są palące, a pod wieczór panuje miły półcień. Nic dziwnego, że większość kwiatów lubi wschodnią wystawę. Najlepsze rośliny: ✔ Na balkon: heliotrop, begonie, pnącza, które nie lubią ostrego słońca, np. clematisy, ale też pelargonie, lobelie.

✔ Do ogrodu: hortensje, tawułki, dzwonki (Campanula), liliowce i lilie, kosaćce, floksy, ostróżki i peonie.

✔ Warto wiedzieć: wschodni balkon i rabatki są idealnym miejscem na założenie ziołowego ogródka. Doskonale urosną tam: bazylia, cząber, mięta, szałwia i tymianek.

Hortensja zwana jest wodnym krzewem, gdyż lubi częste podlewanie. Kolorem kwiatów można „sterować”! Im kwaśniejsza gleba, tym bardziej stają się niebieskie.

Begonia wielkokwiatowa, np. Solenia, toleruje słońce najlepiej ze wszystkich odmian. Idealna do dekoracyjnych kompozycji w koszach.

Clematis, inaczej powojnik, należy do najpiękniejszych pnączy! Efektownie oplecie kratki na balkonie, ale też …pnie drzew w ogrodzie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Naj

Zobacz również

  • Ogród, balkon czy taras to doskonałe miejsce do wypoczynku. Warto zagospodarować je tak, aby móc korzystać z nich z jak największą przyjemnością. Tworząc miejsce letniego wypoczynku, należy zadbać... więcej