Jak zaprojektować funkcjonalną szafę?

Zobacz, jak możesz zorganizować szafę, by zmieściła wszystkie ubrania. Nie musisz projektować nowej!

Dobrze przemyślana ułatwi ci życie i pozwoli zaoszczędzić czas. Bez względu na to, czy planujesz kupno nowej szafy, czy już ją masz, nasze rady na pewno ci się przydadzą. Czasem wystarczy dodać kilka odpowiednich gadżetów i pomysłów, by szafa zyskała na funkcjonalności.

Reklama

Niezbędne w szafie są: półki, drążek na wieszaki, półki na mniejsze rzeczy. Można też zaprojektować szuflady, np. z przezroczystym przodem, dzięki któremu widzisz, co jest w środku. Najważniejsze jest to, by jej wnętrze dostosowane było do twoich potrzeb.

1 Czy w twojej szafie dominują koszule, bluzki, spódnice i marynarki? Zaopatrz się w dobrane do rodzaju ubrania wieszaki. Nie wieszaj na jednym więcej niż dwie sztuki. Wieszając spódnicę na wieszaku z żabkami, przewróć ją na lewą stronę, żeby nie odcisnęły się na niej ślady.

2 Drążek z wieszakami na bluzki czy koszule powinien być zamontowany na wysokości 80-90 cm (chyba że planujesz na dole półki np. na buty), a głębokość szafy w tym miejscu to co najmniej 60 cm. Ubrania wierzchnie lub dłuższe wymagają więcej miejsca – drążek należy powiesić na wysokości ok. 160 cm.

3 Koszyki lub półki to miejsce dla tych ubrań, które należy składać, czyli m.in.: swetry i bluzy, sukienki z dzianiny (wyciągają się!). Nie muszą być głębokie, wystarczy 30 cm, ani wysokie (co 35 cm półka). Wtedy wszystko łatwo wyjmiesz, nie psując stosu. Zbyt wysokie stosy są niepraktyczne, bo uniemożliwiają wyjmowanie ubrań z dołu. Na dodatek ubrania wcale nie gniotą się od złożenia, lecz nacisku!

4 Dno szafy to idealne miejsce do przechowywania koców czy ubrań, po które sięgasz rzadko. Możesz też układać tam torebki lub wstawić walizkę.

5 Półki na górze to dobre miejsce (jeśli nie masz bieliźniarki), na pościel czy ręczniki, oczywiście zrolowane!

Sposób dla ciebie

Nawet w składaniu ubrań obowiązują trendy! Ale za tym przemawia też jego praktyczność. Jak składać ubrania, by zajmowały mniej miejsca i mniej się gniotły? Zwijaj je w rulon. Możesz tak składać zarówno dżinsy, jak i ręczniki. A więc – rolujemy!

Ubrania też potrzebują przestrzeni. Dlatego nie wieszaj ich zbyt ciasno i regularnie wietrz – ściśnięte szybko tracą świeżość. Natomiast źle dobrane wieszaki zmieniają ich kształt i je niszczą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Olivia

Zobacz również