Jak zaoszczędzić na świątecznych prezentach?

Jeśli już teraz zaczniemy myśleć o gwiazdkowych prezentach, możemy wydać na nie nawet o 300 zł mniej i uniknąć pośpiechu.

Reklama

Nie zostawiajmy kupowania prezentów na ostatnią chwilę. W pośpiechu wydamy więcej i możemy nie znaleźć tego, czego szukamy. Aby kupić naprawdę trafione podarunki i nie przepłacać za nie, zróbmy listę osób do obdarowania. Pomyślmy, co najbardziej ucieszyłoby każdą z nich i zapiszmy obok imienia. Dobrze jest też ustalić sumę, jaką chcemy przeznaczyć na prezent. Zaglądajmy do listy za każdym razem, gdy odwiedzamy jakiś sklep. Wtedy kupimy wszystko bez stresu.

Włóczkowe upominki

Jeśli lubimy ręczne robótki, możemy przygotować gwiazdkowe prezenty bez dużych wydatków. Czapki i rękawiczki dla dzieci, ciepły szalik dla męża lub ojca na pewno będą miłymi i niedrogimi podarunkami. Do dziecięcych paczek wystarczy dołączyć trochę słodyczy, a do prezentów dla dorosłych, np. kawę lub kosmetyk. W ten sposób zaoszczędzimy nawet 30 zł na jednej paczce. A dla miłośniczek robótek ręcznych dobrym i stosunkowo niedrogim prezentem będą np. kolorowe włóczki.

Świąteczne promocje

W listopadzie zaczynają się przedświąteczne promocje w sklepach. Warto z nich korzystać. W niektórych supermarketach, w określonych dniach, można kupić np. zabawki za pół ceny. Sklepy ogłaszają takie promocje kilka dni wcześniej. Nie przegapmy ich, bo można w ten sposób zaoszczędzić nawet 50% na wydatkach. Posiadacze tzw. kart lojalnościowych często mogą liczyć na drugi lub trzeci produkt za pół ceny albo nawet za darmo. Na co dzień nie jest to atrakcyjna oferta, bo zwykle nie potrzebujemy dwóch takich samych bluzek czy szalików. Ale teraz, gdy kupujemy prezenty, mogą się przydać. Do świątecznych paczek często wkładamy słodycze. Kupujmy je w dużych opakowaniach, bo są tańsze. W domu wystarczy podzielić, np. batony czy czekoladowe mikołaje, i dołożyć je do prezentów.

Nie płać za pakowanie

W wielu centrach handlowych można za kilka czy kilkanaście złotych zlecić zapakowanie prezentów. Zastanówmy się jednak, czy ten wydatek jest konieczny. Znacznie taniej wyniesie nas zakup kilku arkuszy papieru i samodzielne zapakowanie upominków.

Znikający prezent

Osoby, które mają specyficzny gust, i trudno kupić im coś, z czego byłyby zadowolone, obdarujmy czymś praktycznym. Może to być np. kawa lub dobra herbata w ozdobionej świątecznym motywem puszce albo pierniczki w pięknym pudełku, kupione w słynnej z wypieków cukierni.

Przez internet

Kupowanie przez internet jest proste i nawet o 40% tańsze. Pamiętajmy jednak, że zostało już niewiele czasu. Na przesyłkę trzeba czekać nawet 2-3 tygodnie, zwłaszcza przed świętami. Do ceny prezentu musimy też doliczyć koszty przesyłki. Warto więc wybierać oferty, gdzie od określonej sumy nie płaci się za kuriera lub można odebrać towar osobiście albo w tanim paczkomacie.

W zestawach taniej

Jeśli zamierzamy obdarować bliskich kosmetykami, kupujmy je w świątecznych zestawach. Kosztują nawet do 50% taniej. Producenci często też dołączają do nich gratisy, czyli dodatkowe darmowe kosmetyki, np. maseczkę, krem do rąk.

Jeden dla wszystkich

Nasze pociechy zwykle dostają dużo prezentów. Dziadkowie lub ciocie mogą więc obdarować je jednym wspólnym. Rodzeństwu spodoba się np. gra planszowa (Monopoly, Scrable, warcaby) albo odtwarzacz płyt lub głośniki, jeśli dzieci zajmują wspólny pokój.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Uwaga na kleszcze

    Przenoszą bardzo poważne choroby, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu Twojego pupila. Nie lekceważ więc sprawy i przygotuj się na sezon kleszczowy. więcej