Jak urządzić piwnicę i jak o nią dbać?

Jeśli zaaranżujemy pomieszczenie z głową, może spełniać wiele funkcji.

Reklama

Nieważne, czy to mała ciemna komórka w bloku, czy większe pomieszczenie z oknami w domu jednorodzinnym. Piwnica może spełniać wiele zadań. Dobrze rozplanowana bardzo odciąży wnętrze.

To szczególnie ważne dla osób, które nie mają wielkich mieszkań. Może pełnić rolę spiżarni, pralni, warsztatu itd. Warto wybrać jedną z funkcji, żeby odpowiednio przygotować pomieszczenie.

Spiżarnia

Ściany wystarczy oczyścić. Można pozostawić ich naturalny wygląd. Ważna jest podłoga. Dobrze, by była naturalna, z kamienia lub drewna. Wykładzina będzie zbierać brud i kurz. n Regały niech będą zamocowane. Przytwierdzone w kilku miejscach do ściany utrzymają ciężkie słoiki.

Pralnia

Przyda się dobra wentylacja. Zadbaj o wywietrzniki, inaczej pranie będzie gnić i nieładnie pachnieć. Na ścianach może też rozwijać się grzyb. Ściany powinny być białe. Pomieszczenie będzie wyglądało czysto i schludnie. Wybierz farbę łatwą do zmywania i zatrzymującą wilgoć.

Warsztat

Potrzebna jest mądra instalacja. W piwnicy nie ma zbyt wielu gniazd elektrycznych. Jeśli chcesz podłączać w nich różne sprzęty, warto o to zadbać. Konieczne jest oświetlenie. Nie wystarczy zwykła żarówka, jaką czę sto mamy w piwnicy. Warto pomyśleć o jarzeniówkach i mocniejszej lampie.

Składzik

Musi być sucho. Jeśli mamy tu trzymać ubrania, buty itd. powinniśmy zadbać, żeby nie było wilgoci. Przydadzą się szafki i półki. Zwykle wstawiamy do piwnicy stare meble. Jeśli się wpasują, to świetnie, jeśli jednak są niedopasowane – zajmują dużo miejsca. Ważne by część była zamykana.

Dobierz meble

Drewniane tylko do suchej piwnicy. Nawet odrobina wilgoci może sprawić, że zaczną gnić. Sprawdzą się w piwnicy-spiżarni. Możesz zrobić je sama ze starych mebli.

Stal i aluminimum do ciężkiej pracy. Sprawdzą się w warsztacie i składziku. Warto tak umiejscowić półki w regałach, by można było postawić rzeczy różnej wysokości. Umieść drobniejsze przedmioty w pudłach i opisz je. To szczególnie ważne, gdy piwnica jest nieduża i trudno wszystko pomieścić.

Można zmniejszyć sufit. Jeśli piwnica jest wąska, ciekawym rozwiązaniem jest zabudowanie sufitu. Można zrobić szafki lub pawlacz, w którym zmieszczą się lekkie, ale zajmujące dużo miejsca rzeczy.

Użyj haków

Zaczepy na rower. Zajmuje on dużo miejsca, dlatego warto powiesić go na ścianie. W tym celu możesz umieścić na niej specjalne ruchome zaczepy, dzięki którym łatwo będziesz manewrować pojazdem. Ważne, by nie przybijać haków gwoździami, tylko wywiercić otwory na spore wkręty.

Szyna na cięższe rzeczy. Jeśli piwnica jest większa, zaopatrz się w system szyn, które mocuje się na ścianach. Do nich przyczepisz haki. Można też powiesić narzędzia.

Haki na opony i mniejsze rzeczy. Powinny być ze stali lub innego mocnego metalu. Tylko wtedy nie będą się wyginać, ani łamać. Dobrze, by były podwójne i długie.

Pozbądź się wilgoci

Obserwuj ściany. Jeśli farba na ścianie się łuszczy i odchodzi, widać lekki osad lub wręcz krople – trzeba osuszyć wnętrze. Jeśli tego nie zrobimy, rzeczy, które przechowujemy w piwnicy, będą zniszczone.

Znajdź źródło wilgoci. Tylko jeśli wiemy, skąd bierze się woda, możemy się jej pozbyć. Często jest to wina słabej wentylacji, złego odprowadzenia wody deszczowej lub licha izolacja. W każdym z tych przypadków trzeba zlikwidować przyczynę.

Potrzeba profesjonalnej pomocy. Jeśli wilgoć jest duża, a woda skrapla się na ścianach, nie poradzisz sobie sama. Trzeba wtedy wezwać ekipę z profesjonalnym urządzeniem osuszającym.

Zwalcz intruzów

Sprawdź, czy masz szczury. To najbardziej dokuczliwe szkodniki. Obserwuj, czy nie masz w piwnicy nadgryzionych półek i drzwi albo szczurzych odchodów. Jeśli tak, musisz działać.

Przydadzą się pułapki i trutki. Możemy zaopatrzyć się w tradycyjne pułapki, w które wkładamy smakołyk. To wiąże się z koniecznością usunięcia martwego gryzonia. Innym rozwiązaniem są pułapki żywochwytne. Pozwalają na wyeliminowanie szczura bez dotykania.

Deratyzacja. Gdy nie radzimy sobie sami, potrzebna jest pomoc fachowca.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Podbij drzwi blachą. To dobre rozwiązanie do piwnic w bloku, w których zdarzają się włamania. Wstawianie nowych solidnych drzwi może przynieść odwrotny skutek i wywołać wrażenie, że trzymamy tam coś cennego. Dlatego drewniane lepiej podbić od wewnątrz.

Załóż kraty i kłódki. Kraty w oknach piwnicznych są wręcz niezbędne jeśli mieszkamy w domu. W bloku ochronią pomieszczenie przed ewentualnym zniszczeniem. Podobne znaczenie ma kłódka na drzwiach. Rower warto zabezpieczyć zapięciem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Takie jest życie

Zobacz również

  • Demaskujemy sztuczki operatorów

    Firmy coraz ostrzej walczą o klientów kablówki, telefonów i internetu. Aby zdobyć ich jak najwięcej i zatrzymać, stosują różne triki – "przereklamowują” swoje usługi lub nie mówią wszystkiego... więcej