Jak tanio i ekologicznie sprzątać?

Skuteczne, ale drogie środki do sprzątania i prania możemy zastąpić tańszymi, domowymi. Dzięki temu zaoszczędzimy przed świętami ok. 120 zł.

Postaw na mikrofibrę

Dzięki mopom i ścierkom z mikrofibry możemy niemal całe mieszkanie posprzątać bez chemii. Ściereczkami zmoczonymi w ciepłej wodzie do czysta wymyjemy okna, szafki i blaty.

Mop z mikrofibry także poradzi sobie bez płynów do mycia podłóg. A my zaoszczędzimy na nich ok. 30 zł. Unikniemy też podrażnień skóry środkami chemicznymi i zadbamy o środowisko.

Reklama

Zrezygnuj z odplamiacza

Dodanie do prania 100-200 ml wody utlenionej nie tylko usunie plamy z białych tkanin, ale także je zdezynfekuje. Zamiast więc wydawać ok. 20 zł na odplamiacz, kupmy dwie buteleczki wody utlenionej za 2 zł.

Tapicerkę posyp sodą

Jeśli mamy w domu kota lub psa, zapach pupila z obić mebli usuniemy za pomocą sody. Posypmy nią tapicerkę, wetrzyjmy delikatnie szczotką lub gąbką i pozostawmy co najmniej na godzinę. Potem odkurzmy. Soda usuwa także brud i odświeża kolory.

Wypróbuj ocet

Szyby, lustra i inne szklane powierzchnie można umyć prawie za darmo. Nie kupujmy więc płynu do mycia szyb, za który musielibyśmy zapłacić co najmniej 7 zł.

Wymieszajmy wodę z octem spirytusowym w proporcji 1:1 i przelejmy płyn do pustej butelki ze spryskiwaczem. Możemy go używać nie tylko do mycia szklanych powierzchni. Ten domowy środek dokładnie umyje również glazurę, blaty kuchenne oraz armaturę w łazience i kuchni.

Wypal piekarnik

Środki do czyszczenia piekarnika są drogie, ok. 16-18 zł, i niestety, nie zawsze skuteczne. Jest jednak prostszy i tańszy sposób pozbycia się przypalonych zabrudzeń w piekarniku.

Wystarczy włączyć go na najwyższą temperaturę, a resztki potraw przyschnięte do ścianek spalą się na popiół. Potem można je usunąć np. odkurzaczem i umyć piekarnik wodą z kilkoma kroplami płynu do zmywania. Zamiast płynu możemy też użyć gorącej wody z octem.

Użyj esencji herbacianej

Za emulsję lub piankę z woskiem do czyszczenia drewnianych mebli zapłacimy nawet 15 zł. Zamiast niej możemy użyć mocnej esencji herbacianej. Zmoczmy w herbacie ściereczkę i dobrze ją wyżmijmy. Następnie umyjmy nią meble. Potem wytrzyjmy je do sucha i posmarujmy odrobiną oleju.

Tłusty osad zmyj... olejem

Na okapach i szafkach kuchennych często gromadzi się tłusty osad, który trudno zmyć. Dobrze radzą sobie z nim płyny zawierające chlor, ale drażnią one drogi oddechowe i skórę. Nie są też tanie.

Wypróbujmy więc inny, równie skuteczny środek. Nalejmy na szmatkę nieco oleju i zetrzyjmy osad z szafek i okapu. Tłuszcz doskonale go rozpuści. Następnie zmyjmy powierzchnie wodą z octem lub mydłem.

Odkurz kwiaty… bananem

Aby w mieszkaniu na święta wszystko błyszczało, także liście kwiatów, nie musimy kupować nabłyszczacza do roślin i wydawać ok. 12 zł. Z powodzeniem zastąpimy go skórką od banana. Wystarczy wytrzeć kurz z liści jej wewnętrzną stroną, a będą pięknie błyszczały.

Pranie bez płynu

Aby pościel, ręczniki czy ubrania były miłe w dotyku i pachniały świeżością, nie musimy dodawać zmiękczającego płynu za ok. 8-9 zł. Tkaniny będą miękkie, jeśli do proszku dodamy torebkę sody oczyszczonej. A pięknego zapachu nada im olejek eteryczny, np. lawendowy, pomarańczowy albo różany. Wystarczy wlać 4-5 kropli do dozownika na płyn zmiękczający.

Umyj mydłem

Niektóre zabrudzenia są na tyle mocne, że sama woda ich nie zmyje. Ale również wtedy nie musimy wydawać pieniędzy na drogie płyny czy mleczka do czyszczenia.

Wypróbujmy stary, sprawdzony środek, jakim jest szare mydło. Możemy kupić takie w płynie, np. do mycia podłóg za ok. 6 zł, lub jeszcze tańsze – w kostce za 2 zł i rozpuścić je w gorącej wodzie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Zobacz również

  • Demaskujemy sztuczki operatorów

    Firmy coraz ostrzej walczą o klientów kablówki, telefonów i internetu. Aby zdobyć ich jak najwięcej i zatrzymać, stosują różne triki – "przereklamowują” swoje usługi lub nie mówią wszystkiego... więcej