Jak szybko i dokładnie wysprzątać łazienkę?

Zdjęcie

Ocet i cytryna pomogą ci wyczyścić łazienkę /123/RF PICSEL
Ocet i cytryna pomogą ci wyczyścić łazienkę
/123/RF PICSEL

W przedświątecznym amoku przychodzi taka chwila, kiedy trzeba zmierzyć się ze sprzątaniem łazienki. W końcu tutaj wszystko musi lśnić! I chociaż pewne czynności wykonujemy codziennie, to jednak od czasu do czasu warto zrobić to gruntownie i po całości.

Nieustannie osadzający się kamień, pleśń, osad z mydła, zaparowane lustra… Na pewno to znasz. Ale jest na to sposób – oto Twoja tajna broń: ocet, soda oczyszczona, sól, cytryna i… proszek do pieczenia.

Reklama

Kafelki bez zacieków

Przystępując do sprzątania łazienki, zacznij od kafel ków i fug.

 Kafelki najlepiej jest myć po kąpieli. Dlaczego? Bo para wod na ułatwia usuwanie zabrudzeń. Możesz też po prostu zrobić im gorący prysznic. A potem przetrzyj je wodą z dodatkiem mydła i sody.

 Podobnie zadziała też woda z octem.

Fugi jak nowe

Chociaż zachowanie śnieżnobiałych fug nie jest proste, mamy rady, które warto wypróbować.

 Proszek do pieczenia może wiele zdzia łać… w łazience. Wymieszaj go z niewielką ilością wody i taką papkę rozprowadź na fugi. Pozostaw ją na ok. 20 minut, żeby zdążyła się wgryźć. Potem zacznij je szorować, używając do tego szczoteczki do zębów. To przy okazji będzie dla Ciebie świetna gimnastyka.

 Inną sprawdzoną miksturą jest mieszanka sody z octem i wodą.

Lśniąca armatura

Zmatowiałe krany czy słuchawka prysznicowa nie wyglądają schludnie. Zobacz, jak to zmienić.

 Chcesz pozbyć się kamiennego osadu na kranie? Wyczyść go szmatką bawełnianą (unikaj szczoteczek z twardym włosiem, które rysują czyszczone powierzchnie) zmoczoną spirytusem lub octem. Jeśli bateria jest bardzo zabrudzona, owiń ją ściereczką nasączoną octem i pozostaw tak na ok. godzinę. Dopiero potem przemyj i wypoleruj.

Kabina prysznicowa

To miejsce, w którym najczęściej tworzy się pleśń. Podobnie rzecz ma się z wanną. W jednym i drugim przypadku można usunąć ten niezbyt miły widok tym samym sposobem.

 Aby skutecznie pozbyć się pleśni, wyszoruj zabrudzone miejsca sodą oczyszczoną. Ale to nie koniec. W zagłębieniach mogą wciąż tkwić zarodniki grzy bów. Polej czyszczone miejsce wodą utlenioną (3 proc.) i pozostaw do wyschnięcia.

 Zawsze po kąpieli pozostaw uchylone drzwi kabiny i łazienki.

Zaparowane lustra

Chcesz się przejrzeć? A właśnie w łazience lustro często jest za parowane. Jest na to sposób.

 Wetrzyj niewielką ilość pianki do golenia w lustro i wypoleruj.

 Spryskaj lustro octem i przetrzyj papierowym ręcznikiem. Znowu będzie pięknie lśnić.

Toaleta bez kamienia

Ten element łazienki musi być pod stałą kontrolą. Jeśli będziesz go czyścić regularnie, problem z jego idealnym dopucowaniem i pozbyciem się kamienia rozwiąże się bardzo szybko i naturalnie.

 Wlej na noc roztwór wody i octu w proporcjach 10:1. Rano wystarczy przetrzeć muszlę szmatką i spłukać wodę.

 Wsyp do toalety 2 łyżki kwasku cytrynowego oraz 2 łyżki sody oczyszczonej. Po kilku godzinach wyszoruj muszlę i spłucz.

Ważne:  Wszy stkie porządki w łazience wykonuj w gumowych rękawiczkach, zwłaszcza jeśli mimo naszych rad korzystasz z detergentów.

 Dlaczego warto używać octu? Dzięki zawartości dużej ilości kwasu zabija wszelkiego rodzaju zarazki i bakterie. Jest w stanie unieszkodliwić nawet pleśń i grzyby.

Odświeżacze bez chemii

Przyjemny zapach unoszący się w powietrzu jest szczególnie ważny w łazience. Ale nie musisz wcale kupować gotowych odświeżaczy. Możesz je sama szybko i łatwo przygotować.

 TO CI BĘDZIE POTRZEBNE:  soda oczyszczona  olejki eteryczne  kawałek dekoracyjnej tkaniny lub zwykłe płótno  ozdobna tasiemka lub zwykły sznurek  małe słoiczki lub puszki metalowe.

 TAK TO ZROBISZ:

1. Do sody oczyszczonej dodaj kilka kropel olejku eterycznego (wybierz swój ulubiony zapach).

2. Mieszankę sody i olejku przełóż do wcześniej przygotowanego słoiczka. Przykryj go dekoracyjną tkaniną, obwiąż tasiemką i gotowe. Teraz tylko ustaw go w odpowiednio wyeksponowanym miejscu. W końcu będzie też ozdobą łazienki i to wykonaną przez panią domu.Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Demaskujemy sztuczki operatorów

    Firmy coraz ostrzej walczą o klientów kablówki, telefonów i internetu. Aby zdobyć ich jak najwięcej i zatrzymać, stosują różne triki – "przereklamowują” swoje usługi lub nie mówią wszystkiego... więcej