Jak spakować walizkę i plecak

Istnieje kilka prostych zasad, by pakowanie walizki czy plecaka nie było udręką. Sprawdź tricki, dzięki którym ubrania nie będą potrzebować żelazka!

Gdy stoisz przed koniecznością spakowania się na wyjazd, zawsze pojawia się problem – jak zmieścić wszystkie rzeczy, które chcesz wziąć ze sobą? I jak sprawić, że np. ubrania nie wyglądały na pogniecione? Sprawdź nasz poradnik!

Plecak

Jadąc na wyprawę w góry lub obóz wędrowny musisz brać pod uwagę nie tylko przygotowanie np. zmieniającą się pogodę, ale przed wszystkim ciężar swojego plecaka.

Reklama

Pamiętaj, że będziesz go później sam nosił, dlatego ogranicz pakowanie do naprawdę niezbędnych rzeczy. Załóż sobie, że w warunkach polowych także jest możliwe zrobienie prania, więc nie potrzebujesz bielizny czy t-shirtów na każdy dzień podróży.

Dobrym pomysłem jest także np. zastępowanie ciężkich i zabierających dużo miejsca przedmiotów lżejszymi odpowiednikami. Takim przykładem może być ręcznik – duży „plażowy” frote zastąpisz tym wykonanym z mikrofibry. Łatwo go zrolujesz, jest szybkoschnący, a do tego lepiej wsiąka w niego woda.

Najczęstsze błędy

Dużym i niestety częstym błędem przy pakowaniu plecaka jest wrzucanie wszystkich rzeczy do jednej komory, gdzie najcięższe przedmioty lądują w dolnej części. Jest to nie tylko niewygodne (trudny dostęp), ale także wpływa na Twoje plecy.

Ciężar trzeba rozłożyć tak, by punkt ciężkości znajdował się w połowie plecaka – szczegóły znajdziesz w ramce powyżej.

Walizka

Natomiast pakując walizkę, cięższe rzeczy (buty)pakujesz na dno (poza kosmetyczką). Istnieją także pewne tricki, które ułatwią nie tylko zmieszczenie wszystkich ubrań, ale także sprawią, że koszule czy spodnie, po wyjęciu z walizki nie będzie trzeba prasować! Pakowanie zacznij od długich spodni (patrz w kółku), potem butów (najlepiej w worku), a później zroluj koszulki i poukładaj je na sobie. Na samą górę (pod rączką walizki) włóż kosmetyczkę, by mieć do niej szybki dostęp.

WBS

Dokumenty i pieniądze

Nigdy nie trzymaj dokumentów i pieniędzy w głównym bagażu. Najlepiej zaopatrz się w cienką saszetkę z paskiem (tzw. nerka), którą będziesz nosić w niewidocznym miejscu (pod koszulką).

Jak spakować spodnie?

Złóż je na pół w długość. Połóż na całą powierzchnię komory, by wystawały poza walizkę. Na nich ułóż zrolowane rzeczy, później przykryj zawartość walizki wystającymi częściami spodni.

Pamiętaj o wyważeniu plecaka!

Wielkość plecaka wybieraj w zależności od warunków pogodowych i długości wycieczki. Jeśli masz większy plecak (np. 80-litrowy), a jedziesz na mniejszą wyprawę, dobrze ściśnij wolną przestrzeń trokami. Wygoda chodzenia z plecakiem zależy bowiem od równomiernego rozłożenia ciężaru i nieprzesuwania się bagażu.

Nie pakuj walizki na siłę!

Pakując walizkę pamiętaj, że spinający ją zamek błyskawiczny ma swoją wytrzymałość, więc nie staraj się na siłę dociskać rzeczy, ale sprawdź, czy nie da się czegoś odłożyć lub lepiej upakować. Gdy to zawiedzie, zastosuj specjalny pasek do ściskania walizek. Nie otworzy się wtedy w trakcie transportu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Uwaga na kleszcze

    Przenoszą bardzo poważne choroby, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu Twojego pupila. Nie lekceważ więc sprawy i przygotuj się na sezon kleszczowy. więcej