Jak się przygotować do wyjazdu

Jeśli chcesz naprawdę spokojnie wypocząć, zadbaj o każdy drobiazg.

Trik

Reklama

W walizce będzie więcej miejsca, jeśli skarpetki powkładasz w buty, a majtki w miseczki biustonoszy. Perfumy natomiast wsadź w skarpetkę i umieść w środku walizki. Biżuterię ułóż na folii spożywczej

Bezpieczeństwo

Dokumenty trzymaj przy sobie. Nie zostawiaj ich w torebce czy kurtce. Nawet jeśli cały czas masz ją przy sobie. Jeśli podróżujesz pociągiem czy autokarem unikaj tłumów, nie pchaj się do drzwi ze wszystkimi. Staraj się też nie spać w publicznych środkach lokomocji.

Pieniądze podziel. Nigdy nie przechowuj wszystkich w jednym miejscu. Część ukryj w walizce, trochę miej przy sobie. Tak byś w razie kradzieży nie straciła wszystkiego. Ta zasada dotyczy także kart bankowych.

Nie podróżuj sama. Jeśli jedziesz pociągiem lub autobusem, rozejrzyj się za kimś, kto też jest sam. We dwójkę zawsze raźniej. Nigdy też nie wsiadaj do pustego przedziału w pociągu. Szczególnie jeśli podróżujesz nocą. Wybierz ten bliżej konduktora.

Pakowanie

Zrób dokładną listę. Nie zostawiaj pakowania na ostatnią chwilę, szczególnie jeśli jedziesz na dłużej albo nie możesz wziąć zbyt wielu rzeczy. Weź kartkę i spisz przedmioty, które mogą być ci potrzebne.

Naszykuj wszystko wcześniej. Ubrania, kosmetyki i drobiazgi, które chcesz zabrać gromadź w jednym miejscu. Masz wtedy pewność, że niczego nie zapomnisz. Jak przyjdzie ci do głowy, że coś musisz dopakować, od razu wstań i wyjmij tę rzecz na wierzch. Zanim zaczniesz wkładać rzeczy do torby czy walizki, jeszcze raz zastanów się, czy na pewno jej potrzebujesz.

Kosmetyki przelej do małych butelek. Nie tylko ze względu na ograniczenia związane z lotami samolotem. Małe butelki są lżejsze i zajmują mniej miejsca. Możesz też pomyśleć o kosmetykach typu 2 w 1, które świetnie sprawdzają się podczas urlopu.

Dom

Dobrze wszystko pozamykaj. Pamiętaj nie tylko o drzwiach i dużych oknach. Zabezpiecz też lufciki i małe okienka piwniczne, jeśli masz dom. To, że mieszkasz na wyższych piętrach, nie zwalnia cię z tego obowiązku.

Złodzieje często się wspinają. Dlatego na gzymsach załóż kolce. Nie zostawiaj też nic cennego, np. roweru na balkonie.

Poproś kogoś by do ciebie zaglądał. Złodzieje często obserwują mieszkanie, które potem staje się ich celem. Dlatego poproś kogoś, by co kilka dni zajrzał do twojego domu. Niech opróżni skrzynkę na listy, otworzy na chwilę okna, zapali światło. Lokal powinien sprawiać wrażenie zamieszkanego.

Powiadom sąsiadów. Zapukaj do najbliższych sąsiadów i powiedz, że przez jakiś czas cię nie będzie. Poproś, by zwrócili uwagę na twoje mieszkanie. Zostaw namiary na siebie, jeśli ich nie mają. To pomoże także w razie jakiejś awarii.

Podróż

Weź ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy. Pomyśl, co może ci się przydać podczas drogi i to bez względu na środek lokomocji. Ubranie na zmianę, wilgotne chusteczki do przemycia rąk, podstawowe leki. Ubierz się też wygodnie, załóż luźne rzeczy, skarpetki bez ściągaczy. Szczególnie jeśli podróż będzie długa.

Zadbaj o zdrowie i samopoczucie. Wiele z nas cierpi na skurcze i puchną nam nogi. Dlatego pij dużo wody i nie jedz słonych rzeczy. Sól zatrzymuje wodę. Staraj się też nie krzyżować nóg, gdy siedzisz. A gdy możesz, napinaj mięśnie łydek, ruszaj placami u stóp, a stopami kręć kółeczka.

Zapoznaj się z trasą. Jeśli jedziesz w nowe miejsce prześledź na mapie możliwości dojazdu. Twoim środkiem transportu jest pociąg? Policz, na której stacji wysiadasz, sprawdź, jaka jest wcześniejsza. W porę przygotujesz się do wyjścia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Takie jest życie

Zobacz również

  • Co robić, by oddychać świeżym powietrzem?

    Skażone rujnuje nasze zdrowie. Ponad 95 procent zanieczyszczeń powietrza w Polsce pochodzi z domowych kominów i samochodowych spalin. więcej