Jak sadzić i pielęgnować hortensje?

Odpowiednią pielęgnacją możesz zadbać nie tylko o kondycję tego krzewu, ale nawet o... kolor jego kwiatów.

Zdjęcie

Większość hortensji lubi półcień /123/RF PICSEL
Większość hortensji lubi półcień
/123/RF PICSEL


Ulubiona miejscówka

Większość odmian tego krzewu dobrze rozwija się w miejscu półcienistym. Tylko hortensje bukietowe i dębolistne (obie maja specyficzne, wydłużone w stożek kwiatostany) powinny wygrzewać się w pełnym słońcu. Hortensja ładnie się rozrasta – nie tylko nad, ale i pod ziemią. Trzeba więc uważać, by rosnące obok gatunki nie stanowiły dla krzewu konkurencji w pobieraniu wody.

Reklama

Dobre podłoże

Ziemia, w której rośnie hortensja, musi być próchnicza, przepuszczalna i zawsze wilgotna, ale nie: mokra. Ważny jest także odczyn gleby – zasadowa może powodować częstą wśród tych krzewów chlorozę (jej sygnałem są żółte liście z widocznymi zielonymi żyłkami). Regulując odczyn podłoża, możesz też sterować barwą pąków hortensji ogrodowej!

Sadząc krzew, dodaj 10 glinianu amonu na kilogram podłoża (kwaśnego). Następnie (dwa razy w tygodniu) do wody, którą podlewasz, dodaj łyżeczkę roztworu glinianu amonu (dwuprocentowego). Prostszy sposób? Sięgnięcie po nawóz do rododendronów. Tak zmienisz różowe kwiaty na... niebieskie.

Czym karmić?

Największym wrogiem hortensji jest susza. Dlatego dobrze jest wokół krzewu zrobić lekkie wgłębienie,w którym będzie się zatrzymywać wilgoć.

By zapobiec wysychaniu podłoża, dobrze jest także je ściółkować lub posadzić w otoczeniu hortensji rośliny okrywowe. W czasie wakacyjnych wyjazdów, zadbaj o hortensje na balkonie – obok roślin wbij szyjkę lekko zakręconej butelki z wodą.

Romantyczne kwiaty hortensji dodają stylu każdemu nakryciu stołu

1. W kwiaciarni lub hurtowni florystycznej (także internetowej) kupisz zieloną gąbkę. Przytnij ją do rozmiaru patery lub... salaterki.

2. Umieść gąbkę w naczyniu z wodą i pozwól jej dogłębnie nasiąknąć płynem.

3. Przygotowane kwiaty (np. hortensje, róże, eustomy, groszek pachnący) przytnij tak, by minimalnie różniły się wysokością.

4. Rośliny wsuwaj w dziurki zrobione uprzednio patyczkiem. Stwórz z kwiatów kulę.


Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Naj

Zobacz również

  • Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, przestrzeń, która powinna być naszą oazą spokoju. Pragniemy nie tylko w niej odpoczywać, ale także spędzać czas z najbliższymi. Aby tak było,... więcej