Jak osłaniać okna latem

Południe? Gorąco! Pomieszczenia z oknami o południowej wystawie nagrzewają się znacznie szybciej, niż te wychodzące na północ. I to czterokrotnie bardziej!

Zdjęcie

Dobrze wybrana roleta skutecznie osłoni nas przed słońcem /123/RF PICSEL
Dobrze wybrana roleta skutecznie osłoni nas przed słońcem
/123/RF PICSEL

Dlatego okienne osłony warto dopasować nie tylko do wystroju wnętrza, ale przede wszystkim do stopnia nasłonecznienia pomieszczenia.

Inwestycja

Masz wyjątkowo nasłonecznione mieszkanie? Warto byłoby pomyśleć o zamontowaniu rolet zewnętrznych. Nie dość, że świetnie chronią przed słońcem, to jeszcze – z racji umiejscowienia „przed” oknem, chronią szyby przed nagrzaniem i emitowaniem ciepła.

Reklama

Lekka bariera

W pomieszczeniach usytuowanych po wschodniej i zachodniej stronie mieszkania można zamontować rolety transparentne, które filtrują światło, ale nie blokują go całkowicie. Sprawdź, czy tkanina ma gruby splot (jest gęsta i zwarta).

Jaki kolor?

Wybierając tanie, supermarketowe rolety, sięgnij po te w jasnym kolorze. Czarne lub inne ciemne będą bardzo szybko się nagrzewać, a to nie służy wychłodzeniu wnętrza.

Ani promyka!

Najmocniejszą zaporą dla promieni słonecznych jest roleta zaciemniająca (np. Lotari). Trzeba jednak pamiętać, że taka osłona niemal całkowicie ogranicza dostęp światła, w pomieszczeniu jest więc ciemno i trzeba zapalać światło. Polecana jest do wnętrz, które chcemy utrzymać w chłodzie, ale nie spędzamy tam całego dnia (np. sypialnie).

Nowocześnie

Dość kosztownym, ale trwałym rozwiązaniem jest osłonięcie mieszkania przed słońcem poprzez naklejenie na szyby specjalnych folii przeciwsłonecznych. Uwaga! Skuteczniejsze są te zewnętrzne, nie dopuszczające do nagrzania szyby i chroniące przed promieniowaniem podczerwonym (IR).

...i bezpiecznie

Przed zakupem folii należy skontaktować się z jej sprzedawcą i... producentem naszych okien. W zależności od ich rodzaju i wystawy (np. wtedy, gdy są to szyby zespolone lub gdy wychodzą na mniej nasłonecznioną stronę), zalecane są folie zewnętrzne lub wewnętrzne.

Dwa w jednym

W marketach budowlanych kupić można moskitierę z funkcją ochrony przeciwsłonecznej (ma zewnętrzną, aluminiową warstwę, np. Tesa, ok. 90 zł). Montowana na rzep.

Na balkonie

Zainstalowane nad przydomowym tarasem markizy (lub tzw. żagiel) ograniczą wpadanie promieni słonecznych do mieszkania.

Na szybko!

Okazało się, że wakacyjny domek jest bardzo nasłoneczniony? Wykorzystaj osłony stosowane w samochodzie lub... koc termiczny, który masz w apteczce. Odbije światło!

Spójnie

Roleta może stanowić dekorację pomieszczenia, zwłaszcza, jeśli będzie ozdobiona modnym, geometrycznym motywem. Warto powtórzyć ten deseń na innych elementach aranżacji – np. na poduszkach, obiciach. Niemożliwe? Powtórz przy- najmniej barwy rolety!

Dzień i noc

Tego typu rolety są zbudowane z naprzemiennie ułożonych prześwitujących i kryjących pasów. Regulując sznureczkami ich wzajemne ułożenie, możesz kontrolować przenikanie światła do pomieszczenia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Już od 16 października, tj. przyszłej środy, Park Rozrywki Energylandia zaprezentuje kolejną i zarazem ostatnią jesienną odsłonę, zatytułowaną Halloween Time. więcej