Jak nakryć stół na Wigilię?

Przy nim składamy sobie życzenia i zasiadamy do kolacji wigilijnej. Podpowiadamy, jak efektownie nakryć świąteczny stół w ten wyjątkowy wieczór.

Reklama

Nim zabierzesz się do aranżacji wigilijnego stołu, pomyśl, jaki chcesz osiągnąć efekt. Jeżeli pragniesz, by w domu panował podniosły nastrój, zdecyduj się na głębokie, stonowane kolory i dodatki. Jeżeli natomiast chcesz stworzyć ciepłą, domową atmosferę, wybierz na święta mocne intensywne barwy.

Najpierw obrus

Najważniejszą dekoracją stołu jest obrus, tradycyjnie biały, ale może być także zielony i czerwony. Zielony jest symbolem nadziei oraz wierności, a czerwony symbolizuje krew Chrystusa. Kiedy już zdecydujesz się na jego kolor, dopasuj rozmiar obrusa do wielkości stołu.

Najlepiej, gdy będzie zwisał ze wszystkich stron około 20 cm. Pod obrusem umieść sianko. Możesz także włożyć kilka banknotów – w myśl tradycji mają one zapewnić rodzinie dostatek na nadchodzący rok.

Potem zastawa

Wbrew pozorom ułożenie talerzy, sztućców i kieliszków w odpowiedniej konfiguracji nie jest trudne. Talerze ustaw jeden na drugim, aby na wierzchu był ten, z którego będziemy korzystać najwcześniej.

Przy sztućcach również obowiązuje kolejność serwowanych potraw. Po lewej stronie nakrycia jest miejsce dla widelców, po prawej dla łyżki i noży. Sztućce deserowe powinny znaleźć się nad talerzami, położone równolegle do krawędzi stołu. Natomiast kieliszki powinny stać na prawo od talerza.

Na koniec ozdoby

Najpopularniejszą ozdobą wigiljnego stołu jest wprawdzie klasyczny stroik, ale do dekoracji możesz wykorzystać także ozdoby choinkowe. Ułóż między potrawami małe, błyszczące bombki, szyszki, figurki aniołków lub malutkie pierniczki. Rozsyp na obrusie brokatowe srebrne i złote gwiazdki – efekt będzie wyjątkowy. W wigilijny wieczór niezbędne są też świece.

Jeśli zdecydujesz się na klasyczne, wysokie lichtarze, pamiętaj, że nie powinny one przeszkadzać w sięganiu po potrawy. Bardziej praktyczne są małe tealighty). Ciepłe światło świec tworzy uroczysty nastrój, a jednocześnie sprawia, że wnętrze staje się bezpieczne i niezwykle przytulne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tele Tydzień

Zobacz również

  • 4 naturalne sposoby na piękne zęby

    ​Już od dawna wiadomo,że sama pasta nie wystarczy,by mieć zdrowe i lśniące zęby. Dlatego warto regularnie fundować sobie również inne zabiegi pielęgnacyjne,które pomogą uporać się z najczęstszymi... więcej