Dekoracje na wielkanocny stół

Tak niewiele trzeba, by świąteczny stół wyglądał wyjątkowo i wiosennie. Zainspiruj się naszymi podpowiedziami na wielkanocne dekoracje.

Reklama

Nie bez przyczyny święta Wielkiej Nocy powiązane są z przebudzeniem się wiosny. Radość ze Zmartwychwstania możemy bowiem pokazać pięknymi dekoracjami domu i stołu świątecznego.

Po pierwsze, rośliny

Nic tak dobrze nie obrazuje zmieniającego się sezonu, jak pojawienie się świeżych kwiatów. Już tradycyjnie w wielu domach w wazonach znajdziemy w tym czasie żonkile i krokusy, bo one najczęściej kojarzą się z początkiem wiosny.

Coraz częściej ozdobą wielkanocnego stołu stają się również hiacynty białe, żółte lub błękitne. Pięknie prezentują się w kolorowych doniczkach, ale dobrze jest je zabezpieczyć przed rozsypywaniem się ziemi. Dobrym pomysłem jest także np. przesadzenie ich do ręcznie robionych doniczek z pisanek.

Do kanonu świeżych ozdób wchodzą także małe klomby z rzeżuchą z figurką baranka w środku. Można też ozdobić zastawę przewiązanymi rafią małymi wiązkami bukszpanu lub bazi.

Użyj wyobraźni dzieci

Na pewno w szkołach na zajęciach plastycznych dzieci przygotowują świąteczne dekoracje. Wykorzystaj je lub namów pociechy do stworzenia np. śmiesznych zajączków z uszkami z filcu przyklejonych do wydmuszek.

Oczywiście jeśli już jesteśmy przy tym – malowanie pisanek to już rodzinna tradycja sama w sobie. Dobrze jest znaleźć czas na wspólne dekorowanie jajek, bo wtedy dzieci bardziej będą doceniać przygotowania do świąt. Poza tym to świetna zabawa!

Najlepiej jeśli pozwolisz dzieciom na przygotowanie części ozdób – np. stroików w swoich pokojach lub koszyczków-doniczek z trawą, udekorowanych zajączkami, pisankami i kwiatkami.

Delikatne dodatki

Natomiast do Ciebie będzie należało, by całość kompozycji stołu była nie tylko zgodna kolorystycznie, ale także sprawiała radość domownikom. Można to łatwo osiągnąć.

Ważne są tu szczegóły, które na pewno spodobają się rodzinie. Chodzi o serwetki np. jednobarwne, kraciaste lub z delikatnym deseniem, które położysz na każdym talerzu. Warto do tego dodać jakąś niewielką ozdobę – kwiatek, gałązkę lub zajączka z cukru.

Tradycja z kolorem

Co do obrusu, najczęściej jest on śnieżnobiały i używany tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie musisz zmieniać tej tradycji, ale niekiedy praktyczniej (plamy!) jest położyć np. barwne podkładki. Może to być również długi pas kraciastego lub kolorowego materiału położony wzdłuż pośrodku stołu.

Wtedy ustawione tam półmiski lub dodatki (np. ćwikła) nie zabrudzą przypadkowo uroczystego obrusu, a ożywi to stół i będzie wiosennie!

WBS

Doniczkę z trawą wstaw do białego koszyczka i pozwól dzieciom udekorować go np. pisankami.

Serwetki. Dobieraj je do całej stylistyki stołu lub zastawy. Choć same stanowią dekorację, to warto je szczególnie ozdobić na święta. Użyj do tego gałązek, wstążek lub kwiatów.

Skorupki pisanek mogą stać się doskonałymi minidoniczkami na kwiaty.

Rzeżucha nie potrzebuje gleby, wystarczy jej wata z wodą, dlatego to, gdzie ją zasiejesz, zależy tylko od Twojej wyobraźni.

Wykorzystaj ozdoby, które dzieci przygotowały na zajęciach plastycznych.

Klipsy na obrus oblecz w kolorowe wstążki z kokardką, będzie to dodatkowa ozdoba stołu.

Plastikowe pisanki z kolorowymi wstążeczkami przełożone przez cały stół, przytrzymają obrus.

Mając krzesła z wikliny, dobierz do nich błękitny obrus i dodatki, a uzupełnij doniczką z błękitnymi hiacyntami.

Jeśli masz stary drewniany stół – nie przykrywaj go. Nałóż tylko wąski, długi obrus, a resztę dopełni stary dzbanek z bukietem kwiatów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tele Tydzień

Zobacz również