Czemu zwierzak wciąż się drapie?

Twój czworonożny pupil nieświadomie może ci pokazywać, że pod futrem – lub w nim – dzieje się coś niedobrego...

Reklama

Sierść i skóra naszych kotów oraz psów często bywa odbiciem m.in. ich stanu zdrowia i sposobu żywienia. Jednak nie tylko – zmiany skórne mogą być efektem niepozornych, ale groźnych ukąszeń lub niebezpiecznych zakażeń.

Nieustanny, prowadzący do ran świąd oraz rumień na pyszczku i w okolicach może być spowodowany alergią pokarmową. Wielkomiejski wymysł? Bynajmniej – dolegliwość tym trudniejsza do zdiagnozowania, że nie zawsze musi dawać objawy ze strony przewodu pokarmowego. Co więcej, zwierzak może uczulić się na karmę, którą jadł przez wiele lat.

Oprócz rozwiązań farmakologicznych (zaordynowanych przez weterynarza), konieczna jest ścisła dieta eliminacyjna (minimum 6 tygodni). Lekarz może zalecić unikanie konkretnych elementów w karmie, np. drobiu i zmianę pokarmu na hypoalergiczny (bywa niestety tak, że zwierzę je go bardzo niechętnie, ale to jedyna droga!).

Bąble, zaczerwienienie – tym skończyć się może bliski kontakt zwierzęcia z natrętnymi komarami. Sytuacja staje się naprawdę groźna, gdy zwierzę okazuje się być wrażliwe lub – co gorsza – uczulone na takie z pozoru niewinne ukąszenia (świadczy o tym m.in. utrzymujący się obrzęk).

Groźne insekty

Wówczas niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem, który może zalecić podanie przeciwalergicznego leku. Na przyszłość warto zabezpieczać czworonożnego pupila preparatem skutecznym nie tylko w przypadku kleszczy czy pcheł, ale także komarów i meszek.

Wyłysienia, strupy, rany wywołane drapaniem oraz lizaniem – to tylko część objawów alergicznego, pchlego zapalenia skóry. Jak nazwa sama wskazuje, jest ono wywoływane przez pchły (choć wystarczy jedna), a konkretnie przez substancję, wpuszczaną przez nie do organizmu psa lub kota w momencie ugryzienia.

Oprócz „zaleczenia” stanu zapalnego lekami oraz bezwzględnego pozbycia się pcheł z sierści zwierzęcia, trzeba też zadbać o jego codzienne otoczenie. Pchły mogą bowiem zamieszkiwać nie tylko posłanie, ale także np. szpary w podłodze. Po ich odkurzeniu koniecznie wyrzuć worek z odkurzacza!

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Jak dbać o ubrania

    Każdy z nas chciałby, by ulubiona bluzka czy bielizna jak najdłużej zachowała swój kolor i fason, a to przecież nie jest takie trudne! Skorzystaj z kilku praktycznych rad. więcej