Co trzeba sprawdzić w samochodzie przed zimą?

Gdy już pozbędziesz się korozji z karoserii, podładujesz akumulator i zaopatrzysz się w skrobaczkę do szyb, jesteś gotowa na zimę? Niekoniecznie. Trzeba pamiętać jeszcze o kilku małych, ale ważnych częściach samochodu...

Często zapominamy o drobiazgach, które wpływają nie tylko na bezpieczeństwo, ale też komfort korzystania z samochodu. O co jeszcze trzeba zadbać przed zimą?

Reklama

Zawiasy: Warto na pewno przetestować zawiasy – drzwi, klapy maski oraz bagażnika. Szczególnie w starszych samochodach to newralgiczne miejsca, o których zapominamy. Niska temperatura może wpłynąć na ich działanie. Do konserwacji zawiasów najlepszy będzie gęsty smar. Dobrze, gdy najpierw zetrzesz pozostałości starego smaru przed nałożeniem nowego.

Nie możesz otworzyć auta? Po porannych przymrozkach otwarcie drzwi jest trudne lub niemożliwe? To się zdarza, gdy przymarzną uszczelki. Na takie sytuacje jest prosty sposób. Najpierw oczywiście je wysusz, przetrzyj, a następnie nałóż wazelinę techniczną (jej koszt to ok. 15-20 zł). Możesz posmarować je także specjalnym silikonem do uszczelek samochodowych (od 10 zł). Opakowanie ma aplikator w postaci gąbki do precyzyjnego nakładania.

Konserwacja uszczelek to nie tylko kwestia porannego komfortu. Zabezpieczone – pozostają elastyczne, więc także lepiej uszczelniają wnętrze auta przed chłodem i wiatrem.

Dobre widzenie: O czym jeszcze warto pamiętać? Wycieraczki – to jeden z najwrażliwszych elementów samochodu. Jeśli już teraz słabo zbierają wodę lub brud, należy wymienić gumowe pióra. I tu ważna informacja. Po pierwsze, zawsze dobieraj te przeznaczone dla Twojego modelu samochodu.

Powiększenie obszaru widzenia dzięki dłuższym piórom, może skutkować nadwerężeniem silniczka wycieraczek. Nigdy też nie uruchamiajmy ich, gdy szyba jest oblodzona. Można przez to uszkodzić gumę. Najpierw więc oczyść szyby skrobaczką, a potem dopiero je włącz.

Pomocny niezbędnik: Na sam koniec – zimowa zmora kierowców, czyli zamarznięty zamek. Zawczasu także można go posmarować środkiem zapobiegającym zamarzaniu. Niezbędnym gadżetem każdego kierowcy w zimie powinien być mały odmrażacz w sprayu. Trzeba go mieć zawsze w kieszeni lub torebce, a nie w schowku samochodu...

WBS

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, przestrzeń, która powinna być naszą oazą spokoju. Pragniemy nie tylko w niej odpoczywać, ale także spędzać czas z najbliższymi. Aby tak było,... więcej