Ciepłolubne rośliny

Będą świetnie rosły nawet przy gorących kaloryferach...

Reklama

Kiedy za oknem ziąb, rozkręcamy kaloryfery i szczelnie zamykamy okna. Niestety nie wszystkie rośliny będą nam za to wdzięczne. Są jednak takie, które za stworzenie im warunków cieplarnianych odwdzięczą się doskonałą formą i pięknymi kwiatami aż do wiosny.

Sprawdź, które gatunki i odmiany dobrze zniosą przesuszone i przegrzane powietrze. Jest ich naprawdę sporo. Warto zaprojektować z nich domo- wy ogród zimowy.

Fiołek afrykański

Jest łatwy w pielęgnacji i bardzo dekoracyjny – kwitnie niemal przez cały rok. W pobliżu kaloryfera potrzebuje zwiększonej wilgotności. Fiołek lubi być podlewany do podstawki, nigdy na liście.

Aeonium

Ten sukulent z rodziny gruboszowatych rośnie na skalnych zboczach Wysp Kanaryjskich. Jest bardzo wytrzymałą rośliną, gromadzącą w liściach zapasy wody, dlatego podlewajmy ją rzadko, ale obficie. Najlepszy jest dla niej południowy parapet.

Zamiokulkas

To bardzo wyrozumiała roślina, dobrze znosi suszę, więc wybaczy nam zapominalstwo. Jej ciemnozielone, błyszczące liście są bardzo dekoracyjne. Nie lubi chłodu, zbyt obfitego podlewania ani przeciągów. Nie przepada także za bezpośrednim słońcem.

Zielistka

Pochodzi z krajów tropikalnych, ale najlepiej się czuje bez przesadnej wilgoci i w umiarkowanych temperaturach. Dobrze zniesie zimowe suche powietrze w mieszkaniu. Aby w tym czasie nie obsychały końcówki liści, co kilka dni je zraszaj.

Aloes

Jest nie tylko dekoracyjny, ale też niezwykle zdrowy, warto więc mieć w domu kilka roślin i przyrządzać z nich koktajle lub robić okłady na skórę. Największą potrzebą aloesu zimą jest duża ilość światła, dlatego należy go umieścić najlepiej na parapecie w jasnym oknie.

Frizea lśniąca

Ta egzotyczna roślina należy do rodziny ananasowatych. Lubi dużą wilgotność, sięgającą nawet 60 proc. Stanowisko powinna mieć jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu. Najlepiej kupować frizeę o jeszcze nierozwiniętym kwiatostanie, aby dłużej zdobiła mieszkanie.

Kalanchoe

Swoje bardzo dekoracyjne kwiaty (dostępnych jest wiele barw, od bieli, przez róże, żółcie i pomarańcze po czerwień) rozwija zimą. Idealnie się zatem sprawdzi w czasie, kiedy inne rośliny zapadają w sen. Przelana łatwo gnije.

Grubosz

Zwany jest także drzewkiem szczęścia. Ponieważ pochodzi z Afryki, bardzo dobrze znosi suche powietrze i brak wody. Nie lubi za to przelewania – należy go podlewać obficie, a z kolejną porcją wody zaczekać aż do wyraźnego przesuszenia gleby.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Takie jest życie

Zobacz również

  • 17 i 18 listopada br. odbędzie się kolejna, IV już edycja Akademii Kobiet. To emocjonujące wydarzenie, które dostarczy nie tylko zastrzyku inspiracji, ale również potężną dawkę motywacji na... więcej