Adopcja psa lub kota

Wolontariusz schroniska może sprawdzić, jakie masz warunki w domu oraz wizytować adoptowane zwierzaki.

Reklama

Dając nowy dom zwierzakowi ze schroniska, możesz liczyć na jego wdzięczność. Zanim zdecydujesz się na adopcję, musisz przede wszystkim zastanowić się nad ważnymi kwestiami. Pies czy kot to nie zabawka, którą, gdy się znudzisz, możesz zwrócić. Biorąc zwierzę ze schroniska, będziesz musiała podpisać umowę adopcyjną. Co w niej najczęściej znajdziesz?

Przede wszystkim pytania o to, czy masz odpowiednie warunki (w przypadku kotów może to być zabezpieczenie siatką okien i balkonu). Wiele pytań dotyczy także tego, jaki jest Twój tryb życia, bo specyfika rasy czworonożnego przyjaciela powinna być jak najbardziej do niego dopasowana. To więc ważna kwestia dla Ciebie przy wyborze.

Nie kieruj się tylko wyglądem psa. Istotne jest to, czy podołasz jego np. wymaganiom żywieniowym lub potrzebie częstego i inten sywnego ruchu. Zostaniesz też zapytana, czy masz kogoś, kto zaopiekuje się pupilem pod Twoją nieobecność.

Musisz się zobowiązać do kastracji lub sterylizacji zwierzaka oraz do informowania schroniska w przypadku poważnej choroby. Warto poprosić wcześniej o umowę do przeczytania, bo to pozwoli Ci odpowiedzieć samej sobie na pytanie, czy jesteś gotowa przygarnąć „znajdka”. Decydując się na adopcję, kieruj się też oczywiście swoimi oczekiwaniami co do upragnionego czworonoga.

Tylko gdy oboje będziecie zadowoleni, Ty zyskasz przyjaciela, a on przytulny dom. W przy padku kociąt możesz też polegać na ich instynkcie. Mówi się, że to często mruczek wybiera właściciela, nie odwrotnie. Może więc zaufasz jego wyborowi? A jak wygląda dalsza procedura? Wiele schronisk zachęca lub wymaga, by przed podjęciem decyzji zapoznać się z psem – np. przez wspólny spacer. Ty za to możesz poznać jego historię i charakter.

Mało osób wie również, że inspektorzy ze schroniska mogą sami sprawdzić nasz dom przed oddaniem zwierzaka. Często zastrzegają w umowach np. regularne wizytacje, na które musimy być gotowi. Adopcja najczęściej wiąże się też z dobrowolną lub obowiązkową opłatą na rzecz schroniska. Niech jednak wymagania nie zniechęcą Cię, gdy naprawdę chcesz dać nowy, ciepły dom doświadczonemu przez życie psu lub kotu.

Jak karmić szczeniaka?

Żywienie szczeniąt to jedno z największych wyzwań w hodowli psów. Każdy właściciel wie, że prawidłowy wzrost i rozwój młodego pupila to gwarancja jego zdrowia w wieku dorosłym. W prawidłowych warunkach, gdy piesek ma przy sobie mamę, żywienie młodych organizmów do momentu odsadzenia to przede wszystkim dokarmianie.

W tym czasie można zacząć podawać szczeniętom pokarm stały, który stosowany nawet w niewielkich ilościach, w znaczący sposób przyspiesza dojrzewanie przewodu pokarmowego, wpływa na jego stymulację wydzielniczą przewodu pokarmowego oraz odciąża suczkę. Po odsadzeniu od matki jako podstawowy pokarm może być stosowana gotowa karma precyzyjnie zbilansowana dla potrzeb intensywnie rosnących organizmów, bądź karma domowa.

W przypadku tej ostatniej – przy niedostatecznej wiedzy właściciela istnieje ryzyko niewłaściwego doboru ilości surowców spożywczych i może dochodzić do przekarmie- nia lub niedożywienia szczenięcia. Warto więc zaufać specjalistycznemu, gotowemu pokarmowi, ponieważ tylko dobrze dobrana karma zapewni prawidłowy wzrost i rozwój młodego organizmu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Co zamiast mięsa?

    Latem łatwiej ograniczyć jego spożycie, bo mamy dużo warzyw i owoców, które mogą je zastąpić. więcej