• Informacje na temat:

  żółtaczka

Artykuły na temat: żółtaczka
 • Czy to żółtaczka pokarmowa?

  Jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy. U starszych chorych niesie większe ryzyko powikłań niż u młodszych pacjentów.

 • Epidemia żółtaczki?!

  Lekarze ostrzegają, że niebezpieczne WZW typu A powraca. Częściowo dlatego, że to co o nim wiemy, nierzadko nie jest prawdą i nie pomaga zapobiegać problemom. Zaradźmy więc temu!

 • Sposoby na żółtaczkę

  Żółte zabarwienie skóry, białkówek oczu, błon śluzowych i narządów wewnętrznych to skutek bardzo wysokiego poziomu bilirubiny we krwi i odkładaniu się jej nadmiaru w tkankach.

 • Zarażeni HIV i żółtaczką. Niesterylne gabinety kosmetyczne to plaga

  W Polsce jest ponad 100 tys. firm kosmetycznych. W niesprawdzonym gabinecie można zarazić się grzybicą, świerzbem, żółtaczką, a nawet wirusem HIV. Ministerstwo Zdrowia chce zaostrzyć przepisy.

 • Żółtaczka noworodkowa

  Żółtaczka rozpoczyna się zazwyczaj w 2. dobie życia dziecka i trwa 10-14 dni. Jest spowodowana przejściową łagodną niewydolnością wątroby. We krwi maluszka wzrasta wówczas poziom żółtego barwnika(...) zależy od zalecenia lekarza. Kontrolowana i leczona żółtaczka mija najczęściej bez żadnych konsekwencji zdrowotnych dla dziecka.

 • Żółtaczce stop!

  ...one starają się usunąć nadmiar bilirubiny z organizmu. • Każdy słyszał o żółtaczkach zakaźnych (WZW typu A, B lub C). To naturalne, są one bowiem najbardziej niebezpieczne, ponieważ gdy wirus dostanie się do wątroby, sieje w niej prawdziwe spustoszenie. • Innym powszechnie znanym typem żółtaczki jest tzw. żółtaczka fizjologiczna. Ma ją ponad 80 proc. noworodków. Pojawia się w pierwszych dniach...

 • Czy pokarm nasila żółtaczkę?

  O to spytaliśmy naszego eksperta. Dr Mariola Małecka: Między 2. a 4. dniem życia u 50-70 proc. noworodków i 80 proc. wcześniaków występuje tzw. żółtaczka fizjologiczna. To stan zażółcenia skóry(...) szybciej wydali zbędną w organizmie bilirubinę. Zdarza się rzeczywiście, choć rzadko, że żółtaczka pojawia się lub nasila później: w 6.-7. dobie życia dziecka. Może to być tzw. żółtaczka pokarmowa, wywołana...

 • ...- Mimo że wirusowe zapalenie wątroby typu A, znane jako "żółtaczka pokarmowa", nie powoduje tak poważnych konsekwencji dla zdrowia jak zapalenie typu B, to nie można bagatelizować faktu, że choroba(...) się drogą pokarmową (stąd jej potoczna nazwa - "żółtaczka pokarmowa"), najczęściej przez spożycie zanieczyszczonej wody lub żywności oraz przez bliski kontakt z osobą zakażoną. Początkowe objawy nie...

 • Czy to żółtaczka karotenowa?

  Skóra mojego rocznego synka od kilku tygodni jest żółto-pomarańczowa. Przeczytałam w internecie, że przyczyną zmiany barwy skóry może być nadmiar marchewki w diecie. Czy to naprawdę możliwe?

 • Gdy u noworodka przedłuża się żółtaczka

  ..., tzw. bilirubiny. Fizjologiczna, łagodna żółtaczka rozpoczyna się nie wcześniej niż w 2. dobie życia i trwa z reguły do 10.-14. dnia życia. Aby ocenić nasilenie żółtaczki konieczne jest oznaczenie(...) ogólny, ustali, czy maleństwo przybyło na wadze, zapyta o sposób karmienia i o to, czy maluch prawidłowo się wypróżnia. Spróbuje ustalić, czy żółtaczka dopiero się pojawiła, czy też była obecna od...

Dyskusje na temat: żółtaczka