• Informacje na temat:

  udar mozgu profilaktyka

Artykuły na temat: udar mozgu profilaktyka
 • Udar mózgu! Liczy się każda minuta

  ...jakiegoś naczynia krwionośnego w jego obrębie, rozwija się niedotlenienie - a w konsekwencji obumieranie odciętej części mózgu. To właśnie jest udar, największy wróg naszego mózgu. Udar może mieć dwie postacie: krwotoczną i niedokrwienną . Rozpoznanie rodzaju udaru umożliwia tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Aż 80 proc. udarów to udary niedokrwienne. Są skutkiem zablokowania naczynia...

 • Pożar w mózgu

  Co 6 sekund na świecie ktoś umiera z powodu udaru. W Polsce co roku doznaje go ponad 70 tys. osób, 30 tys. umiera. Połowa tych, którzy przeżyli, nie odzyskuje pełnej sprawności, a co piąty pacjent nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. O tym, jak w porę rozpoznać udar i pomóc choremu oraz jak żyć, by go uniknąć, z dr. hab. n. med. Adamem Kobayashim rozmawia Katarzyna Koper.

 • Siedem grzechów prowadzących do zawału i udaru

  Eksperci ostrzegają, że w najbliższych latach przybędzie ludzi cierpiących na choroby układu krążenia. Poznaj siedem czynników im sprzyjających, a zatem zyskaj wiedzę, jak się przed zawałem i udarem chronić.

 • Od bólu zęba do zawału, udaru, wrzodów...

  ...miażdżycowa się oderwie, wokół niej powstanie zakrzep. Jeśli dotrze do małego naczynia w mózgu, wywoła udar. Jeżeli zaklei naczynie wieńcowe - zawał serca. Bakterie z chorego zęba mogą być przyczyną(...) - działając dłużej, uszkadza ścianki żołądka. Profilaktyka Jeśli chcemy uniknąć rozwoju próchnicy i chorób przyzębia, musimy dbać o właściwą higienę jamy ustnej. Należą do niej cztery absolutnie...

 • Owoce zmniejszają ryzyko zawału i udaru

  Spożywając owoce codziennie można zmniejszyć ryzyko zarówno zawału serca jak i udaru mózgu nawet o 40 proc. Takie wnioski wynikają z badań dra Huaidong Du z Oxfordu przedstawionych podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Barcelonie.

 • Pomidor dla... dobrego krążenia

  Pozyskiwane z niego substancje pomagają w leczeniu nadciśnienia tętniczego, obniżają ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.

 • Chrapanie niszczy serce

  Konsekwencją chrapania i bezdechu jest nie tylko senność w ciągu dnia. Mogą one prowadzić do nadciśnienia, cukrzycy, zawału, udaru mózgu.

 • Jak już dziś zapobiegać chorobom "jutra"?

  Prawie połowa Polaków umiera z powodu chorób układu krążenia, aż 300 tys. starszych osób cierpi na Alzheimera, a udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonu. Jak zapobiegać chorobom wieku starczego?

 • Siedem powodów, dla których warto jeść pomarańcze

  ..., codzienne picie świeżego soku z pomarańczy (minimum szklanka) dzięki zawartości flawonoidów zmniejsza ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu o 19 procent. Oczyszczają nerki. Zawierają dużo potasu (ok. 180 mg na...

 • Cukrzyca: jak zapobiec powikłaniom

  .... Utrzymasz właściwe stężenie glukozy we krwi. Troszczymy się o mózg U cukrzyków z nieustabilizowanym poziomem glikemii ryzyko wystąpienia udaru wzrasta ponad dwukrotnie. Niewłaściwie kontrolowany poziom cukru może też prowadzić do powikłań naczyniowych, m.in. do zmian miażdżycowych w tętnicach mózgowych. Co robić, by temu zapobiec? Codziennie mierz ciśnienie (zbyt wysokie może prowadzić do udaru...