• Informacje na temat:

  uczenie się zapamiętywanie

Artykuły na temat: uczenie się zapamiętywanie
 • Jak się uczyć?, Benedict Carey

  Zaskakująca prawda o tym, kiedy, gdzie i dlaczego uczenie się jest w ogóle możliwe.

 • Wyśpij się, śpiochu

  ...śnie! Podczas spoczynku lepiej utrwala się pamięć niedeklaratywna (nieświadoma, automatyczna) odpowiadająca za uczenie się skomplikowanych czynności, np. jeżdżenia samochodem, tańca, mówienia(...) tworzy nowe komórki nerwowe. Oprócz dojrzałych neuronów znajdują się w nim też multipotencjalne komórki macierzyste, które potrafią przekształcać się w dowolne komórki układu nerwowego. Gdy...

 • Zdrzemnij się - szybciej się nauczysz

  O tym, jak dobrze przespana noc pomaga nam w zapamiętywaniu wiemy od dawna, teraz wychodzi na jaw, że przy uczeniu się nowych umiejętności, bardzo przydaje się popołudniowa drzemka.

 • Nakarm swój mózg

  A poprawisz pamięć i łatwiej się skoncentrujesz!

 • Jak zadbać o mózg?

  Około 35. roku życia zaczynają się procesy związane ze starzeniem się mózgu. Jak starzeje się ten najważniejszy organ, jak o niego dbać oraz co robić, by jak najdłużej być w formie - radzi terapeutka Aneta Poczęta.

 • Dieta MIND - najlepsza dla całej rodziny

  Będziesz odporna na stres, o niczym nie zapomnisz, a twojemu dziecku nauka sama będzie wchodzić do głowy. To możliwe dzięki diecie MIND, która stała się światowym przebojem. Zastosuj ją w rodzinnym menu i przekonaj się, że rzeczywiście tak działa!

 • Emocje i hormony

  Wszyscy ludzie lepiej pamiętają wydarzenia, które pobudziły ich emocje. Szybciej uczą się tekstów, które emocjonalnie coś dla nich znaczą. Na całe życie zapamiętujemy jak to było, kiedy pierwszy raz zakochaliśmy się i jakich uczuć wtedy doświadczaliśmy. Doświadczeń, które gromadzimy w czasie intensywnego szczęścia albo wielkiego strachu - nie sposób zapomnieć. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko to...

 • Literatura piękna kształtuje empatię

  Przekonanie o tym, że czytanie literatury pięknej dobrze nam robi, rozszerza nasze horyzonty, jest dość powszechne, choć nie ma na to wielu konkretnych dowodów. W najnowszym artykule przeglądowym, opublikowanym na łamach czasopisma "Trends in Cognitive Sciences", Keith Oatley z University of Toronto stawia tezę, że czytelnictwo przyczynia się do zwiększenia naszej empatii. Śledzenie losów...

 • Jak trenować pamięć

  Każdego dnia mamy styczność z tysiącami bodźców, które nas rozpraszają. Nic więc dziwnego, że zdarza nam się zapominać o wielu rzeczach. Pomagamy sobie przypomnieniami telefonicznymi lub mailowymi, samoprzylepnymi karteczkami czy wpisami w kalendarzach. Jest jednak kilka sprytnych sposobów zwanych mnemotechnikami, dzięki którym możemy sobie skuteczniej poradzić z zapominaniem.

 • Jak zwalczyć lenistwo i zacząć ćwiczyć

  ...​Jeśli w Twojej szufladzie leży nieużywana karta do klubu fitness, ten tekst jest dla Ciebie. Nie miej wyrzutów sumienia: ewolucyjnie jesteśmy zaprogramowani na lenistwo i nie tak łatwo zmotywować się do aktywności fizycznej.