• Informacje na temat:

  owrzodzenie jamy ustnej

Artykuły na temat: owrzodzenie jamy ustnej
 • Owrzodzenia, nadżerki i inne uszkodzenia jamy ustnej

  Zmiany zapalne pojawiające się w obrębie błony śluzowej jamy ustnej są wyjątkowo bolesne i powodować mogą stałe uczucie dyskomfortu. Dlatego warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie z nimi walczyć, a także – co zrobić, by zminimalizować ryzyko nawrotów.

 • Wyczytane z jamy ustnej

  ..., czasem bardzo groźnych. Niektóre dolegliwości jamy ustnej wyprzedzają nawet o kilka lat pierwsze odczuwalne oznaki rozwijającej się choroby. Cukrzyca a przyzębie Suchość w jamie ustnej, uczucie(...) zębów. Anemia a śluzówka Zbielała śluzówka jamy ustnej to typowe objawy "kobiecej" anemii z niedoboru żelaza, tj. spowodowanej obfitymi miesiączkami. Jej objawy najbardziej widoczne są na...

 • Bolączki jamy ustnej

  ...migdałków, jelit, celiakia, zapalenie zatok, infekcje grzybicze. Co robić? Stosować płukanki do jamy ustnej i żele przeciwbólowe i odkażające. Cięższe postacie wymagają antybiotyków albo preparatów(...) i ograniczenie cukru (także z owoców), białej mąki, alkoholu. Groźba nowotworu W jamie ustnej tworzą się zmiany, które mają postać guzków, rozrośniętej tkanki i owrzodzeń. Występują na błonie śluzowej wnętrza...

 • Leczenie nadżerek w jamie ustnej

  Małe owrzodzenia śluzówki jamy ustnej, zwane pleśniawkami czy aftami, mogą porządnie uprzykrzyć życie. Zwykle uszkodzenia śluzówki szybko same się goją; problem pojawia się wtedy, kiedy te drobne(...) produktów, które mogą podrażniać. To np. ostre przyprawy, cytrusy, kawa, czekolada, orzechy włoskie. 5. Jeśli owrzodzenie po 2 tygodniach nie ustępuje, trzeba iść do lekarza. Zaleci on antybiotyk czy lek...

 • Jama ustna. Jak nie zbagatelizować pierwszych objawów choroby

  Stany zapalne jamy ustnej są coraz bardziej powszechne. Najczęściej pojawiają się w wyniku różnych czynników zewnętrznych, sprzyjających powstawaniu ognisk zapalnych, infekcji wirusowych i grzybiczych, a także nadżerek oraz aft. Bardzo często pierwsze objawy chorób jamy ustnej są bagatelizowane. Jak zapobiec rozwojowi infekcji?

 • Sposób na bolące afty

  ...​Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół niego.

 • Alkohol powoduje raka jamy ustnej

  Alkohol jest jedną z głównych przyczyn alarmującego wzrostu liczby zachorowań na raka jamy ustnej osób po czterdziestce - informuje serwis "BBC News/Health".

 • Masz mało magnezu?

  Byle co wprawia cię w szał? A może nie masz na nic siły, choć szczególnych powodów brak? Sprawdź poziom magnezu. Nawet mały niedobór powoduje nerwowość i rozdrażnienie. Pierwsze objawy to też skurcze nóg, bóle stóp, drgające mięśnie. Mogą pojawić się mdłości, osłabienie, zaburzenia widzenia, owrzodzenie jamy ustnej.

 • Afty - nadżerki w jamie ustnej

  ...bolą - opowiadała mi pacjentka. Obejrzałam jej jamę ustną. - Ma pani tak zwane afty, czyli owrzodzenie jamy ustnej - stwierdziłam. - Polega ono na tym, że w błonie śluzowej tworzą się bolesne, białe(...) owrzodzenie jamy ustnej może być bowiem wywołane przez inne schorzenie. - To znaczy...? - Przyczyn może być bardzo wiele. Jedna z nich to drobne zranienie podczas szczotkowania zębów czy podrażnienie...

 • Afta

  Małe i bolesne owrzodzenia w jamie ustnej - pojawiają się nagle i zwykle znikają po kilkunastu dniach. Afty są nie tylko bolesne, utrudniają także jedzenie, mówienie czy przełykanie śliny. Istnieją jednak sposoby na złagodzenie tego problemu.