• Informacje na temat:

  jak wytłumaczyć dziecku smierc

Artykuły na temat: jak wytłumaczyć dziecku smierc
 • Dziecko i śmierć

  Ty to rozumiesz. Ale dziecko nie. Chciałoby się oszczędzić mu tego tematu... Rozmowa z dzieckiem o śmierci to jednak obowiązek rodzica. Od kogo ma się dowiedzieć, jeśli nie od ciebie? Z telewizji? Od kolegi z podwórka? Jak zacząć i jak wytłumaczyć, że ktoś umarł - doradza psychoterapeutka.

 • Obwiniał się o śmierć brata

  ...dmuchanym materacu. Mela widział jak brat odpłynął za daleko i ześlizgnął się do wody. Jak rozpaczliwie szuka gruntu. Zaalarmowani dorośli wbiegli do wody, ale chłopca nie udało się już uratować. - Myślałem: "A gdybym potrafił pływać? A gdybym nie pożyczał mu tego cholernego materacyka?" - przyznaje. Odpowiedzi, jak mówi, przyszły po latach. - Chyba udało mi się pogodzić z jego stratą i uwierzyć...

 • Jak zostałem rockmanem

  ...napoje niż wrzątek... Jesteś fanem zdrowego odżywiania? Należę do tej grupy rockmanów, która już z tymi innymi napojami kojarzyć się nie chce. Zdrowe odżywianie? Jak najbardziej! Kiedyś przestrzegałem(...) i nieprzyprawione. Mój organizm, przez różnego rodzaju wysiłki, jakie mu funduję na co dzień, potrzebuje wartości odżywczych, które znajdują się, niestety, w mięsie. Nie znalazłem na razie substytutu...

 • Gdy dziecko pyta nas o śmierć...

  Kiedy malec zadaje pytania dotyczące śmierci, rodzice często nie wiedzą jak na nie odpowiadać. Wyobrażają sobie, że mówienie o umieraniu wywoła w nim przerażenie, z którym nie będzie potrafiło sobie poradzić. Boją się, że dziecko jest zbyt małe, aby usłyszeć prawdę.

 • Jak powinnaś powiedzieć dziecku...

  Rozmowa z kilkulatkiem na dorosłe tematy to nie lada wyzwanie. Ale maluch ma przecież prawo znać odpowiedzi na dręczące go pytania. Jak się zachować i w jaki sposób mówić dziecku o poważnych sprawach?

 • Bajki pomogą ci wychować dzieci

  ...terapeutyczne, np. "Bajki, które leczą" Doris Brett. To mądre historyjki napisane specjalnie, by pomóc dziecku uporać się z konkretnymi problemami i emocjami. Jak czytać aktywnie • Zachęcaj(...)Pewnie pamiętasz dreszczyk emocji, gdy z ust rodziców słyszałaś słowa: "Za górami, za lasami..." Wspominasz te magiczne chwile, gdy widzisz, jak twoja pociecha z wypiekami na twarzy śledzi losy...

 • Cuda się zdarzają

  Gdzie kończy się siła wiedzy, a zaczyna to, czego nie ogarniamy naszym umysłem? Są lekarze, którzy nie dość, że dokonują cudów w medycynie, to jeszcze z pokorą przyjmują to, czego nie da się wytłumaczyć.

 • M jak miłość, O jak obsesja

  Marta chciałaby być chipem w mózgu męża - wiedziałaby, co myśli, widząc inną kobietę. Kinga marzy, by dziewczyny chodziły w czadorach. Narzeczony nie mógłby patrzeć, jak faluje im biust. Maciek po prostu wie, że Ewa go zdradza. Więc szuka śladów: w telefonie, w komputerze, na jej ubraniu. Zazdrość, choć podobno płynie z miłości, może ją zniszczyć.

 • Bajki pomogą ci wychować dzieci

  ..." Doris Brett. To mądre historyjki napisane specjalnie, by pomóc dziecku uporać się z konkretnymi problemami i emocjami. Jak czytać aktywnie • Zachęcaj - maluchy zapamiętują ulubione fragmenty bajek(...) dziecku słuchanie bajek • Pobudza i rozwija wyobraźnię - dziecko przeżywa wiele emocji, "chłonie" bajkę zmysłami. Nie ma tu gotowych obrazów jak w telewizji czy ilustracji jak w książce. Wiele rzeczy nie...

 • Ksiądz Jan Kaczkowski: Ekspert od umierania

  ...- Nie da się uciec od myślenia o własnej śmierci, będąc śmiertelnie chorym. Zresztą ze śmierci trzeba żartować, bo gdyby śmierć była śmiertelnie poważna, toby nas zabiła - mówi ksiądz Jan Kaczkowski, chory na glejaka mózgu dyrektor hospicjum w Pucku.