• Informacje na temat:

  gojenie się krocza

Artykuły na temat: gojenie się krocza
 • Zabieg ten wielu przyszłym matkom spędza sen z powiek. Obawiają się założenia szwów i bólu związanego z gojeniem się rany. Niepokoją się również o późniejsze skutki, np. o rozmiar blizny i dyskomfort podczas współżycia. Czy te obawy są uzasadnione, a nacięcie krocza podczas porodu jest konieczne? Czy można go uniknąć?

 • Ból po nacięciu krocza nie ustępuje

  Od porodu minęły już 3 miesiące. A mnie ciągle boli szew po nacięciu krocza. Co robić?

 • Czy nacięcie krocza zawsze jest konieczne?

  Jestem w 38. tygodniu ciąży i obawiam się zbliżającego porodu. Zwłaszcza niepokoi mnie nacięcie krocza. Czy będę mogła go uniknąć?

 • Miłość po porodzie

  ..."Luźna pochwa", nacinanie krocza, ból przy stosunku po porodzie - na pytania o współżycie po urodzeniu dziecka, odpowiada ginekolog - położnik, dr Edyta Olesiak.

 • Podczas połogu może wystąpić niewielki stan podgorączkowy, wywołany procesem gojenia się krocza oraz obkurczaniem macicy.

 • Masz prawo rodzić po ludzku!

  Nacinanie krocza w czasie porodu przeważnie nie ma uzasadnienia, a naraża kobiety na niepotrzebny ból i urazy psychiczne. Mimo to, w Polsce wykonuje się je aż u 80 proc. rodzących.

 • Pytania, które... wstydzisz się zadać

  Wydaje się, że o porodzie wiesz już prawie wszystko, ale nadal są sprawy, które nie dają ci spokoju? Większość przyszłych mam dręczą podobne pytania. Odpowiada na nie doświadczona położna.

 • Jak po porodzie dbać o higienę intymną?

  Rankę po nacięciu najlepiej jest przemywać zwykłym, szarym mydłem, ponieważ przyspiesza to osuszanie i gojenie się tkanki i działa antyseptycznie. Szare mydło jest bardzo łagodne (hipoalergiczne) i nie podrażnia skóry. W pierwszych dniach po porodzie należy się podmywać po każdej wizycie w toalecie. Rankę warto osuszać ręcznikiem papierowym (a nie zwykłym), bo jest to bardziej higieniczne...

 • Arnika na bóle i siniaki

  ...lekospisach arnika znalazła się dwa wieki później. Walory lecznicze rośliny podobno cenił Johann Wolfgang Goethe, niemiecki poeta i dramaturg (zetknął się z arniką, pracując w młodości w aptece). Twierdził nawet, że uratowała mu życie, gdy zmagał się z wysoką gorączką.

 • Pytania, które... wstydzisz się zadać

  Wydaje się, że o porodzie wiesz już prawie wszystko, ale nadal są sprawy, które nie dają ci spokoju? Większość przyszłych mam dręczą podobne pytania. Odpowiada na nie doświadczona położna.

Dyskusje na temat: gojenie się krocza
 • Re: Nowe standardy opieki okołoporodowej: sprawdzą się?

  A ja mam wrażenie, że nacinanie krocza w Polsce jest taka normą, że już każdej kobiecie tłumaczą, że trzeba, bo coś tam i tną... (Ponoć statystyki pokazują że w Polsce nacina się ponad 80% kobiet, a dla przykładu w Wielkiej Brytanii jest to poniżej 20.) Z całego połogu gojenie krocza wspominam najgorzej, ból, opuchlizna, ciągnięcie szwów, masakra! A na dodatek brzydko zaszyte, mam nieładną bliznę

 • Re: Re: cesarka

  Miałam cesarke, bo dziecko się źle ułożyło, i wiem jedno - gdybym mogła, to na pewno bym się na to nie zgodziła. Poród naturalny może i jest bolesny, ale dochodzi się po nim do siebie w przeciągu doby, góra dwóch (no może pomijając gojenie się krocza). Po cesarce trwa to ok. 2 miesiące, bo chociaż rozcięcie skóry zasklepia sie stosunkowo szybko, to rane wewnątrz dokucza dużo dłużej i utrudnia