Zanim adoptujesz psa

Nasz 6-letni syn wciąż prosi o pieska. Obiecuje, że będzie się nim opiekował. Jak sprawdzić, czy sobie poradzi?

Zdjęcie

Zanim adoptujecie psa, dobrze się przygotujcie /123/RF PICSEL
Zanim adoptujecie psa, dobrze się przygotujcie
/123/RF PICSEL

1. Sześciolatek nie jest w stanie samodzielnie opiekować się psem. Może wyjść z nim na spacer czy dać mu jeść, ale część obowiązków na pewno spadnie na rodziców.

2. Jeśli czujecie, że nie dacie rady, nie ulegajcie prośbom syna. Wytłumaczcie mu, dlaczego nie możecie wziąć psa. Powiedzcie, że wrócicie do tematu, gdy będzie starszy.

Reklama

3. Na otarcie łez zaproponujcie synkowi pomoc w opiece nad psem sąsiadów lub znajomych. Mój wnuk pomagał wyprowadzać pieska emerytki z tego samego bloku. Wszyscy byli zadowoleni z takiego rozwiązania. Starsza pani, bo zamiast chodzić po osiedlu, mogła posiedzieć na ławce; wnuczek, bo miał okazję pobawić się z czworonogiem; no i oczywiście sam pies, bo miał sporo ruchu.

4. Jeśli jesteście skłonni ulec prośbom syna, ustalcie, jakie czekają go obowiązki. Sześciolatek może trzepać legowisko pupila, dbać o to, by miał zawsze świeżą wodę i karmę. Zróbcie test. Postawcie w przedpokoju miskę. Jeżeli syn przez dwa tygodnie będzie regularnie nalewał do niej wodę, zdał egzamin. Jeśli zapomni, spytajcie, jak by się czuł, gdyby sam nie dostał picia.

5. Zanim pies pojawi się w domu, wytłumaczcie dziecku, czego nie wolno: drażnić psa, ciągnąć za ogon, wkładać palców do oczu itp.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Życie na gorąco

Zobacz również