Wspomóż pamięć

Tak jak masz wpływ na swoją kondycję fizyczną, tak samo możesz poprawić sprawność intelektualną.

■ Utrata pamięci nie jest nieodłącznym elementem starzenia się. Według badań umiejętność zapamiętywania z upływem lat zmniejsza się w sposób nieznaczny. Słabnie wtedy, kiedy jej nie ćwiczymy. Dlaczego? Gromadzenie informacji opiera się na procesie powstawania nowych lub przebudowie istniejących połączeń między komórkami mózgu. Zjawisko to zachodzi wtedy, kiedy ćwiczymy umysł.

Jak to robić?

Czytaj! Podczas lektury pracuje zarówno odpowiedzialna za logiczne myślenie i analizowanie lewa półkula mózgu, jak i prawa, odpowiedzialna za wyobraźnię. Czytając stymulujesz i angażujesz cały mózg, jednocześnie się relaksując. Rozwiązuj krzyżówki. Dzięki temu trenujesz zdolność kojarzenia i przywoływania odpowiednich zwrotów.

Reklama

Poza tym, możesz dowiedzieć się czegoś nowego. Bądź aktywna fizycznie. Podczas treningu wyzwalają się nie tylko endorfiny, ale i hormony wzrostu. Pomagają one wzmocnić i odbudować mięśnie, a jednym z nich jest mózg. Ćwicz na świeżym powietrzu – to dotlenia mózg i wtedy łatwiej jest się skoncentrować, np. na czytaniu czy krzyżówkach. Ucz się języków obcych.

Nie stać cię na kurs?

Możesz to robić sama, używając dostępnych w księgarniach płyt i książek lub darmowych aplikacji na smartfony. Wybierając język słowiański, bardziej pobudzisz prawą półkulę. Języki z innej grupy lepiej stymulują lewą półkulę. Wysypiaj się. Zmęczenie wpływa na proces koncentracji.

Po zarwanej nocy jesteś rozkojarzona, trudniej ci zapamiętywać i kojarzyć fakty. Mózg musi odpoczywać! Korzystaj z poradników. Wiele ćwiczeń i testów na pamięć znajdziesz w poradnikach (kilka z nich polecamy w ramce). Pomogą ci one m.in. w nauce zapamiętywania numerów telefonów czy dat urodzin przyjaciół. Uwaga na rozpraszacze! Muzyka czy bibeloty na biurku mogą cię zdekoncentrować. Wyłącz telewizor, telefon i zrób porządek. Chaos nie sprzyja zapamiętywaniu.

Jak działa nasza pamięć?

Czym jest łańcuchowa metoda skojarzeń? Dlaczego pozytywne myślenie ułatwia zapamiętywanie? Jak trenować, żeby nasz mózg pozostał sprawny mimo upływu czasu? Odpowiedzi na te pytania szukaj w poradnikach. Dzięki zawartym w nich ćwiczeniach odkryjesz swój potencjał. Już nie przegapisz żadnego ważnego wydarzenia i nie zapomnisz PIN-u do karty kredytowej!

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Show

Zobacz również