Wiosenne prace na działce

Kwiecień to pracowity miesiąc dla ogrodnika, bo natura budzi się do życia.

Oczyść ogród z jesienno-zimowych pozostałości. Sprzątnij opadłe liście i resztki owoców, by nie stały się siedliskiem chorób. Pamiętaj o oczyszczeniu rynien, zbiorników na wodę i oczek wodnych. Zetnij suche resztki bylin i źdźbła traw ozdobnych, żeby młode pędy miały dostęp do światła.

Reklama

Porządkujemy teren

Przed wysiewaniem czy sadzeniem roślin usuń chwasty i przekop podłoże. Potem rozsyp nawóz mineralny albo naturalny granulowany obornik, możesz też podlać ziemię humusem. Jeszcze raz przekop ziemię, a bezpośrednio przed sadzeniem spulchnij ją, aby młode korzonki mogły się swobodnie rozrastać.

Uwaga, jeśli od dawna nie sprawdzałaś odczynu gleby, przed nawiezieniem warto to zrobić kwasomierzem. Jeżeli ph będzie niższe niż 7, rozsyp wapno ogrodnicze, a sadzenie odłóż na 2 tygodnie.

Przycinamy krzewy ozdobne

Niektóre krzewy ozdobne, np. forsycje kwitną z pąków, które zawiązały się w poprzednim roku. Dlatego ich gałązki trzeba skracać zaraz po kwitnieniu, najlepiej jeszcze przed pojawieniem się liści. Zabieg wykonany w tym czasie pobudzi krzew do wytworzenia nowych pędów i obfitszego kwitnienia w przyszłym roku, a nie zniszczy pączków.

W kwietniu wysiewamy

Warzywa. Bezpośrednio na grządkach możesz już wysiać buraki, cebulę, koper, marchew, pietruszkę, rzodkiewkę, groszek, bób. Dobra rada: Nasiona warzyw wysiewaj partiami (co 7-10 dni). Dzięki temu przez cały czas będziesz mogła cieszyć się świeżymi plonami.

Zioła: pietruszkę, szczypiorek, cząber, szałwię, lubczyk, kminek, tymianek, kolendrę, majeranek.

Kwiaty jednoroczne: m.in. aster chiński, chaber, nagietek, słonecznik, czarnuszkę, maciejkę, maczka kalifornijskiego, groszek pachnący, nasturcję, maki. Jak to robić? Nasiona wysiewaj niezbyt gęsto, by rośliny mogły się rozrosnąć, w płytkich rowkach, przysypując je niewielką warstwą ziemi. Po wysianiu podlej. Jeśli siewki wzejdą zbyt gęsto, przerwij je, pozostawiając tylko najsilniejsze okazy.

Warto wiedzieć

Czosnek na kreta? Zauważyłaś w ogródku ślady po nieproszonych gościach? Rozkop kopczyki, by dostać się do kreciego korytarza. Włóż do środka 2-3 rozgniecione ząbki czosnku.

Możesz też wlać do środka miksturę przygotowaną z kilku główek czosnku, obranych z łupin (łupiny także dorzuć do garnka), zalanych ciepłą wodą i odstawionych na tydzień. Profilaktycznie możesz co kilka metrów wcisnąć w trawnik pojedyncze ząbki czosnku. Nie będą przeszkadzały w koszeniu, a skutecznie odstraszą krety.

Pielęgnujemy murawę

Zanim dosiejesz lub nawieziesz trawnik, wygrab starą trawę i „nakarm” ziemię świeżym powietrzem. Dobrze jest użyć do tego wertykulatora, który ponacina murawę, dzięki czemu tlen, światło i składniki pokarmowe łatwiej dotrą do korzeni roślin. Jeśli masz niewielki trawnik, możesz go dotlenić, spacerując z nałożonymi na buty specjalnymi kolczastymi nakładkami.

Jak wybrać trawę?

Kwiecień to dobry czas na wysianie nowego trawnika. Wybierając rodzaj trawy, weź pod uwagę potrzeby rodziny i warunki działki. Jeśli po trawniku będziecie dużo chodzić, zdecyduj się na murawę sportową. Do miejsc zacienionych najlepsza będzie trawa odporna na brak światła, a do suchych – na suszę. Pamiętaj, że trawa długo rośnie, dla niecierpliwych dobrym rozwiązaniem jest ułożenie gotowego trawnika z rolki.

Kiedy zdjąć okrycia?

Okrycia z roślin zdejmujemy, gdy temperatura w nocy utrzymuje się powyżej 5°C. W kwietniu w ciągu dnia jest już na tyle ciepło, że trzeba to zrobić, bo ubranym roślinom byłoby zbyt gorąco. Warto jednak codziennie sprawdzać prognozę pogody i jeśli zapowiadane są nocne przymrozki, wieczorem owijać rośliny płótnem, jutą albo agrowłókniną.

Zdrowe warzywa i owoce

Aby rośliny pięknie kwitły i obficie owocowały, trzeba je nawozić. Do kwiatów czy krzewów ozdobnych wygodnie jest używać gotowych nawozów, ale warzywa i owoce najlepiej dokarmiać w sposób naturalny. Potasu dostarczy im woda po gotowaniu ziemniaków (ostudzona i bez soli), wapnia – skorupki jajek zakopane w ziemi jak najbliżej korzenia. Skórki z warzyw i owoców warto wykorzystać do zrobienia kompostu.

Dbaj o czystość używanych narzędzi, szczególnie sekatorów, pił, nożyc. Brudne mogą roznosić choroby roślin po całym ogródku. Po każdym użyciu warto je zdezynfekować, np. denaturatem, albo umyć w wodzie z dodatkiem mydła ogrodniczego.

Do koszenia i przycinania używaj dobrze naostrzonych narzędzi, inaczej na postrzępionej powierzchni łodyg mogą rozwijać się chorobotwórcze bakterie.

Miejsce po cięciu grubszych gałęzi zawsze zabezpieczaj maścią ogrodniczą.

Sadzimy cebule kwitnące jesienią

Aby pod koniec lata cieszyć się kwiatami mieczyków, kroksomi, tygrysówki, już teraz powinnaś posadzić cebule. Wsadź je do spulchnionej i nawiezionej ziemi na głębokość odpowiadającą ich trzykrotnej wielkości. Między cebulkami zostaw odstęp ok. 10 cm. Podlej niezbyt obficie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, przestrzeń, która powinna być naszą oazą spokoju. Pragniemy nie tylko w niej odpoczywać, ale także spędzać czas z najbliższymi. Aby tak było,... więcej