Wielkanocne symbole

Tradycyjnie, ludowo czy nowocześnie? Styl dekoracji nie jest istotny, najważniejsze, by Twój stół wyglądał pięknie. Pamiętaj także o głębokim znaczeniu ozdób, symbolicznie związanych z tymi świętami.

Wielkanoc to niezwykle radosne święto. Postaraj się, by Twój dom również tak wyglądał.

Zadbaj o kwiaty

Reklama

Zarówno świąteczne, jak i ludowe wiosenne tradycje odnoszą się do tego samego – odnawiającego się życia. Dlatego tak ważne, by symbolizowały ją sezonowe kwiaty. Te, które najlepiej prezentują się w tym czasie to żonkile, hiacynty i i tulipany.

Co ciekawe, pięknie wyglądać będą nie tylko jako cięte bukiety. Równie ładnie prezentują się wraz z widocznymi cebulkami w kolorowej miseczce.

Nie należy zapominać także o baziach i zielonych gałązkach wierzby i bukszpanu, które w polskiej kulturze symbolizują palmę.

Motywy graficzne

Poza kwiatami, tradycja ludowa i chrześcijańska przekazuje także inne symbole. Są nimi na przykład jajka – oznaczające nowe życie. W Polsce bardzo żywa jest tradycja malowania pisanek lub kolorowania wydmuszek jednobarwną farbą.

Warto już na etapie planowania stołu wielkanocnego przemyśleć szczegóły – kolor obrusu, serwetek, dodatków, by barwy pisanek się komponowały (sprawdź też propozycję krok po kroku u dołu strony). Wracając jednak do symboli.

Najważniejszy to chlebowy baranek, oznaczający Baranka Bożego, czyli Jezusa Chrystusa. Dobrym pomysłem, poza barankiem na stole, jest powycinanie i przyczepienie do serwetek papierowych, kolorowych baranków lub zajączków. Ten drugi jest bowiem także starożytnym symbolem płodności i nowego życia. Koszyczek – święconka

Dobór pokarmów

Dobór pokarmów w święconce ma także wiele symboliki. Żaden składnik nie jest więc przypadkowy. Zacznijmy od samego koszyka. Powinien on być z wikliny lub słomy, czyli darów ziemi. Głównym pokarmem jest chleb, znak Ciała Chrystusa.

Dalej jajko – odradzające się życie, zwycięstwo nad śmiercią, a także symbol dzielenia się przy wielkanocnym stole.

Ważne są też przyprawy, jak sól, w znaczeniu ochrony wiary i przymierza z Bogiem. Natomiast wędlina (kiełbasa) – znaczy dostatek i zakończenie Wielkiego Postu. Podobnie z ciastami – babką lub mazurkiem, którymi cieszymy się ze Zmartwychwstania. Z tego wynika także obecność chrzanu (lub pieprzu) w koszyczku – symbolu goryczy Męki Pańskiej.

WBS

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Demaskujemy sztuczki operatorów

    Firmy coraz ostrzej walczą o klientów kablówki, telefonów i internetu. Aby zdobyć ich jak najwięcej i zatrzymać, stosują różne triki – "przereklamowują” swoje usługi lub nie mówią wszystkiego... więcej