Wielkanocne dekoracje

Przed nami wyjątkowe święta, a więc i świąteczne ozdoby powinny być wyjątkowe – radosne i kolorowe.

Reklama

Wycinanki

Niezwykle malowniczo wyglądają świąteczne jajka udekorowane prymulkami czy bratkami. Taka ozdoba nie będzie jednak trwała. Znacznie dłużej postoją wydmuszki ukwiecone wiosennymi aplikacjami. Z polaru lub filcu wytnij dwa kwiaty – różnej wielkości i w różnych kolorach. Nałóż jeden na drugi i przyklej do jajka klejem szybkoschnącym. Możesz też przymocować je szpilką z perełką.

Rzeżucha inaczej

Soczyście zielona, bogata w witaminy i minerały rzeżucha też może stać się bohaterką „jajecznej” dekoracji. Przygotuj kilka skorupek po jajkach. Wyłóż je wilgotną warstwą waty albo ligniny, wysyp na nią nasionka rzeżuchy. Postaw w ciepłym, jasnym miejscu. Pilnuj, by wata była stale wilgotna, nie podlewaj jej jednak, tylko zraszaj. Po kilku dniach jajka doczekają się odświętnych fryzur. Może dzieci namalują im pisakiem zabawne buzie?

Bukiet z tulipanów

Bukiet z tulipanów będzie miał bardziej odświętny charakter, jeśli dopełnisz go mikołajkiem lub bukszpanem. Na łodyżkach możesz też zawiesić wielkanocne jajka (np. z wydmuszek lub styropianu). Pamiętaj, że tulipany kochają światło. Jeśli postawisz wazon w zbyt ciemnym miejscu, będą się wyginały w poszukiwaniu promieni słonecznych. Aby bukiet dłużej zachował świeżość, codziennie zmieniaj mu wodę i myj naczynie, w którym stoi.

Wierzbowe gałązki

Zanim wierzby wypuszczą liście, ozdabiają swoje gałązki mięciutkimi kotkami, nazywanymi baziami. Już nasi pradziadowie robili z nich palemki, którymi potem dekorowali domy. Dawniej wierzono, że poświęcone wierzbowe gałązki, postawione w oknie, chronią domostwo przed złem, a połknięcie wierzbowego kotka zapewnia zdrowie i szczęście.

Zanim wierzbowe witki wstawisz do wazonu, z dolnych rozgałęzień usuń kotki, bo, zanurzone w wodzie, szybko zaczęłyby gnić. Dobrze jest też zestrugać z nich kilka centymetrów kory albo przyciąć pod kątem – będzie im łatwiej czerpać wodę i dłużej będą świeże. Gałązki bazi pięknie wyglądają w bukietach, idealnie komponują się niemalże z każdym gatunkiem kwiatów.

Pachnące wiosną

Podstawą wielkanocnych dekoracji powinny być żywe kwiaty, które podkreślą radosny nastrój świąt. Tulipany, narcyzy, szafirki, żonkile, przebiśniegi czy hiacynty pięknie będą się prezentować w niebanalnym naczyniu, np. w filiżance, dzbanku, kieliszku, koszyczku, skorupce jajka albo w misie czy na paterze – pomiędzy pisankami.

Wiosenne kwiaty możesz też zestawiać ze sobą, tworząc interesujące kompozycje. Wyjątkiem są narcyzy – zawierają śluz, który, wypływając z uciętych łodyg, przyspiesza więdnięcie roślin. Dlatego narcyzów lepiej nie łączyć z innymi kwiatami.

Wśród mchu

Choć w naturze kwiaty nie rosną otulone mchem, to w takiej kompozycji wyglądają bardzo naturalnie. Wiklinowy koszyk wyłóż folią, na dno wysyp 2-3 cm warstwę keramzytu. Do środka wstaw kilka doniczek z kwiatami. Przestrzenie między nimi wysyp keramzytem, a na nim wyłóż kępki mchu (do kupienia na giełdzie kwiatowej). Przykryta mchem ziemia paruje wolniej, dlatego nie przesadzaj z podlewaniem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jak dbać o ubrania

    Każdy z nas chciałby, by ulubiona bluzka czy bielizna jak najdłużej zachowała swój kolor i fason, a to przecież nie jest takie trudne! Skorzystaj z kilku praktycznych rad. więcej