Walter Cherubini radzi: dobra pizza nie lubi pośpiechu!

Właściciel włoskiej trattorii Il Caminetto w Warszawie

Olivia: Co w pizzy jest najważniejsze?

Reklama

Walter Cherubini: Ciasto, pomidory i mozzarella. Czyli składniki najprostszej pizzy – margherity.

O.: A sekret dobrego ciasta?

W.Ch.: Ja robię ciasto nietypowe, bo bez drożdży. Potrzebne są do niego tylko mąka, woda, odrobina oliwy i soli.

O.: Z takich składników robiło się kiedyś u nas placki nazywane podpłomykami. Piekło się je na blasze...

W.Ch.: Zaletą ciasta bez drożdży jest jego lekkostrawność. Można je bezpiecznie dawać dzieciom! Albo zjeść późnym wieczorem, bez obawy, że pełny żołądek nie pozwoli nam zasnąć.

Ja używam zwykłej mąki szymanowskiej, wodę biorę z kranu... Minus – to ciasto jest ciężko rozwałkować. W naszej kuchni mamy do tego maszynę, podobną do maglownicy.

Jeśli zechcemy zrobić je w domu, przygotujmy się na walkę – rozwałkowane ciasto będzie się kurczyć. To robota dla mężczyzny!

O.: Nie ma łatwiejszego sposobu?

W.Ch.: Trzeba dodać drożdży. Ciasto zyska elastyczność. Wystarczy je trochę rozwałkować i na blasze rozciągnąć palcami.

Obojętne, czy to będą drożdże suszone, czy świeże. Jeśli nie mamy ich w domu, łatwo je zastąpić, dodając trochę, np. 1/4 szklanki, zsiadłego mleka czy... piwa.

Jeśli ktoś lubi pizzę i często ją robi, może zostawiać trochę ciasta jako zaczyn. Tak jak to się robi przy wypieku chleba na zakwasie. Trzeba je wtedy trzymać w lodówce (nawet dwa tygodnie).

O.: Czym różnią się receptury na cienki i gruby podpiek?

W.Ch.: Niczym! Na grubą pizzę przygotowujemy mniej więcej dwa razy tyle ciasta, więc i składników potrzebna jest podwójna ilość. Natomiast sekretem dobrego ciasta jest czas.

Ono musi długo rosnąć. Nie godzinę czy dwie, a przynajmniej dobę! Radzę być cierpliwym i spróbować, różnicę w smaku każdy zauważy od razu!

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Olivia

Zobacz również

  • 17 i 18 listopada br. odbędzie się kolejna, IV już edycja Akademii Kobiet. To emocjonujące wydarzenie, które dostarczy nie tylko zastrzyku inspiracji, ale również potężną dawkę motywacji na... więcej