Urządzamy balkon jak z bajki

Oazę zieleni, wśród której poczujesz się jak na wakacjach, możesz stworzyć nawet w środku miasta. Podpowiemy ci, jak to zrobić.

Kupujemy sadzonki

Wybierając sadzonki, zwróć uwagę, czy roślinki nie mają plamek na liściach, czy nie są blade (powinny być soczyście zielone) ani przesuszone.

Reklama

Nie mogą też być zbyt wysokie – jeśli miały za mało światła i szukając go, powyciągały łodyżki, już raczej nie odzyskają ładnych kształtów.

Wybieramy pojemniki

Do montażu na balustradach najlepsze będą lekkie pojemniki plastikowe (najlepiej z grubszego plastiku, bo nie będą się tak szybko nagrzewały) albo metalowe. Na podłodze możesz postawić drewniane skrzynie – sprawdzą się szczególnie przy sadzeniu mini krzewów.

Wyłożone styropianem, zostaną na zewnątrz nawet zimą. Możesz też ustawić lekkie kosze, cięższe ceramiczne donice lub donice w osłonkach.

To jest modne

Jeśli masz zadaszony balkon, zamiast w tradycyjnych donicach, możesz posadzić rośliny w wiklinowych koszach. Ich wnętrze wyłóż grubą folią (może być worek na śmieci), brzegi dokoła przyklej mocną, szeroką taśmą klejącą (najlepiej srebrną).

Pamiętaj, że rośliny w koszach trzeba podlewać częściej, ale niezbyt obficie.

Jak mądrze podlewać

Podczas upału rośliny na słonecznych balkonach wymagają częstego nawadniania. Najlepiej z samego rana podlać je obficie, a potem, gdy upał zelży, umiarkowanie. Unikaj podlewania w ciągu dnia, bo to grozi poparzeniem roślin.

Rośliny w cieniu podlewaj albo rano, albo wczesnym popołudniem, żeby do wieczora zdążyły przeschnąć. Zostawione wilgotne na noc mogą się rozchorować.

Do podlewania używaj wody o temperaturze pokojowej, miękkiej (odstanej).

Podlewając, unikaj moczenia kwiatów, bo szybciej zwiędną.

Jeśli zbyt obficie podlejesz rośliny i podłoże jest bardzo mokre, to: na słońcu – zrezygnuj z podlewania na 2-3 dni; w cieniu – zwróć uwagę, czy podłoże nie ma nieprzyjemnego zapachu, jeśli tak, lepiej szybko wymień je na nowe.

Pilnuj, by nadmiar wody nie zalegał w donicy. Odlewaj ją po każdym podlewaniu i po deszczu.

Czas na sadzenie

Nie korzystaj z ziemi, która leżała w pojemniku od zeszłego roku (mogą w niej być szkodniki), a zanim sięgniesz po dawno kupiony worek, sprawdź datę ważności.

Jeśli balkon jest słoneczny, podłoże wymieszaj z hydrożelem, który na dłużej zatrzyma wilgoć. W cieniu nadmiar wilgoci nie jest wskazany, dlatego na balkon zacieniony przygotuj mieszankę ziemi z piaskiem albo perlitem (to zwiększy jej przepuszczalność).

Pamiętaj, by na dno pojemników, pod ziemię, wsypać warstwę drenażu, np keramzytu.

Na balkon nasłoneczniony

Nie możesz wiele czasu poświęcić swoim roślinom? Wybierz lawendę, szałwię, portulakę, rojnik, rozchodnik, ozdobne trawy. Doskonale poradzą sobie na słonecznym balkonie, nawet jeśli czasem o nich zapomnisz.

Pelargonia, petunia, surfinia, lobelia, lantana, osteospermum, werbena, gazania, heliotrop, uczep, bakopa także kochają słońce, ale potrzebują częstszego podlewania.

Na balkon zacieniony

Na zacieniony balkon zaproś przede wszystkim rośliny, które dobrze znoszą niewielką ilość światła: tojeść kropkowaną i gęstokwiatową, niecierpek, begonie, fuksję, hortensję, bluszcz, różnokolorowe funkie.

Nie musisz całkowicie rezygnować z kwiatów, które lubią słońce. Wprawdzie w cieniu nie będą kwitły równie długo i obficie, jak na słonecznym balkonie, ale przez jakiś czas na pewno pozwolą ci się cieszyć swoim towarzystwem.

Gdy wieje wiatr

Na wietrzny balkon najlepiej wybrać rośliny odporne, o krótkich łodygach, np. gazanie, lobelie, osteospermum, złocienie, pelargonie rabatowe. Aby wiatr ich nie złamał, warto je podwiązać do patyczka szaszłykowego. Skrzynki proponuję zawiesić po wewnętrznej stronie balustrady, wówczas podmuchy będą mniej targały roślinami.

Zdrowe warzywa i owoce

Na słoneczne balkony, oprócz kwiatów, zaproś też poziomki lub truskawki, drobne pomidory (najlepiej koktajlowe), paprykę czy sałatę.

Do stojących na słońcu skrzynek warto wsadzić również aromatyczne zioła, np. kolendrę, tymianek, oregano, miętę, rozmaryn, koperek, pietruszkę naciową, szałwię, melisę. Poziomki i mięta poradzą sobie również na mniej nasłonecznionych balkonach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Uwaga na kleszcze

    Przenoszą bardzo poważne choroby, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu Twojego pupila. Nie lekceważ więc sprawy i przygotuj się na sezon kleszczowy. więcej