Sposoby na tańsze korzystanie z samochodu

Zbliżają się święta i związane z nimi częstsze wyjazdy. Jeśli będziemy rozważnie korzystać z auta, zaoszczędzimy nawet 100 zł.

Opróżnij bagażnik

Reklama

Przed wyjazdem po świąteczne sprawunki warto wyjąć z auta niepotrzebne rzeczy. Każde 50 kilogramów bagażu zwiększa zużycie paliwa o 1/4 l na 100 km. A niepotrzebnie zamontowany bagażnik dachowy to dodatkowy litr na 100 km.

Sprawdzaj ciśnienie

Zbyt niskie ciśnienie w oponach zwiększa opór toczenia nawet o 30 proc. A to powoduje większe o ok. 8 proc. zużycie paliwa. Podjeżdżajmy więc przynajmniej raz w miesiącu do kompresora i kontrolujmy ciśnienie. Uwaga! Zbyt wysokie powoduje zmniejszenie przyczepności kół i pogorszenie komfortu jazdy.

Planuj drogę

Przed świętami zwykle odwiedzamy więcej sklepów niż na co dzień. Zaplanujmy więc trasę tak, aby była ona jak najkrótsza. Korzystajmy też z gratisowych autobusów dowożących do wielkich centrów handlowych. Zaoszczędzimy benzynę i nie będziemy tracić czasu na poszukiwanie miejsca parkingowego.

Nie wrzucaj na luz

Zużycie paliwa jest mniejsze, gdy hamujemy silnikiem, czyli zmieniamy biegi na coraz niższe. Wytracając prędkość, oszczędzamy paliwo i dbamy o bezpieczeństwo. Przełączenie na bieg jałowy redukuje bowiem opory przekazywane przez układ napędowy na koła, co sprawia, że auto w pierwszym momencie przyspiesza, zamiast zwalniać.

Przekręć kluczyki

Podczas postoju na światłach czy w korku dłuższego niż jedna minuta, zawsze warto wyłączać silnik. W czasie trzech minut pracy na tak zwanym jałowym biegu silnik zużywa bowiem tyle paliwa, ile potrzeba do przejechania ok. 1 kilometra z prędkością 50 km/godz. Warto policzyć, ile czasu spędzamy w korkach i nie zapominać o przekręceniu kluczyka.

Zachowaj spokój

Zestresowani kierowcy jeżdżą nie tylko mniej bezpiecznie, ale także mniej oszczędnie. Zdenerwowanie sprawia, że znacznie częściej naciskamy pedał gazu i hamulec. A to może powodować niebezpieczne sytuacje na drodze i wpływa na większe zużycie paliwa. Starajmy się więc wyciszyć przed jazdą, wyruszać wcześniej, aby nie denerwować się, że nie zdążymy.

Oszczędzaj na wymianie

W autach służących głównie do jazdy po mieście sprawdzą się opony całoroczne. Wyniosą nas one taniej niż zakup dwóch kompletów – letnich i zimowych. Zaoszczędzimy też na wymianie.

Jeśli jednak często jeździmy w dalekie trasy, nie oszczędzajmy na zimówkach. Są one lepiej, niż całoroczne, przystosowane do trudnych warunków drogowych. Aby nie płacić za wymianę, zamiast opon możemy kupić komplet kół. Wtedy bez trudu sami je wymienimy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Zobacz również