Sposoby na skuteczne pranie

Ubrania szare, niedoprane, pogubione skarpety? Sięgnij po gadżety, które rozwiążą te problemy.

Segregujmy

Reklama

Zacznijmy od segregowania rzeczy. W koszu na bieliznę znajdźmy miejsca na rzeczy kolorowe, czarne i białe. To mogą być worki lniane lub zwykłe plastikowe siatki.

Połączmy w pary

By skarpety się nie gubiły, spinajmy je. W sklepach dostępne są klamerki typu Clipso (ok. 10 zł 20 szt.), lub gumy typu O-Ring, odporne na temperatury (ok. 6 zł paczka). Nie używajmy klamerek do bielizny!

Bez chemii

Gdy problemem są alergie, nie używajmy chemii. Sięgnijmy po kule piorące lub specjalne orzechy. Włóżmy je do bębna, a zastąpią dawkę proszku do prania i płynu do płukania.

Kule mają wymienne ekologiczne wkłady, a opakowanie orzechów wystarcza na około pół roku prania. Starajmy się jednak zapełnić bęben ubraniami, ponieważ rotująca przy niepełnym wsadzie kula powoduje dodatkowy hałas.

W pojemnikach

Najtrudniejsze do czyszczenia – buty i staniki – zawsze pierzmy w pojemnikach lub woreczkach specjalnie do tego przystosowanych. Wnętrze bębna wyłóżmy przy tym czystą, jasną bawełną.

Staników z fiszbinami nigdy nie pierz w pralce! Namocz w płatkach mydlanych (minimum 5 godzin) i pierz ręcznie w ciepłej wodzie.

Orzechy zamiast proszku to oszczędność. Uwaga, nie stosuj ich do białych rzeczy (ok. 19 zł za 0,5 kg).

Kule chłonące wodę, a przy okazji ją zmiękczające oraz kulki zbierające kłaczki. Wrzucajmy do prania, gdy w domu mamy zwierzaki.

Worek na buty z bezpiecznym, plastikowym zapięciem, z lekkiego tworzywa. Buty nie zniszczą się i nie rozkleją.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Zobacz również