Rośliny na cienisty balkon

Co posadzić, gdy na słońce można liczyć jedynie rano i późnym popołudniem

Reklama

W upalne dni powietrze nie jest tak suche, a doniczki nagrzewają się dużo wolniej. Przez to nie musimy kwiatów i roślin podlewać tak często jak na balkonie słonecznym. Poza tym w cieniu rośliny nie parują intensywnie, więc wilgoci starcza im na dłużej. Ocienione okazy wiosną nie budzą się za wcześnie.

Piękne kwiaty

Begonie bulwiaste. Kwitną od czerwca do października. Lubią glebę próchniczą i lekko kwaśną. Tworzą bulwy, z których wyrastają krótkie pędy. Liście są grube i sercowato-lancetowate, osadzone na dość długich ogonkach. Kwiaty pojawiają się w górnej części pędu, wyrastają z kątów liści. Są duże i pięknie wybarwione.

Bakopy. Podlewamy je regularnie i niezbyt mocno. Kwitną bardzo obficie i szybko rosną. Latem trzeba je zasilać nawozem dla roślin kwitnących. Właściwie pielęgnowane bakopy będą kwitły aż do jesieni.

Niecierpki. Słyną z wytrwałego kwitnienia. Jest ich zawsze bardzo dużo i niemal całkiem zasłaniają liście. W lekko zacienionych miejscach poradzą sobie m.in. niecierpki sułtańskie oraz mieszańcowe. W głębszym cieniu dobrze się sprawdza tylko niecierpek nowogwinejski.

Ozdobne liście

Hosty. Świetnie czują się w naszym klimacie. Zwane inaczej funkiami lubią wilgotną żyzną glebę. Odporne na mróz, będą wyglądały pięknie aż do późnej jesieni. To roślina, którą warto dwa razy do roku wspomóc nawozem. Sprawdza się nawóz mineralny. Łatwo ją także rozmnożyć.

Koleusy. Mają wyjątkowo barwne liście. Nie potrzebują wiele światła, a przy tym wyglądają wyjątkowo ozdobnie. Świetnie komponują się z innymi roślinami. Nie lubią przelewania, bo wtedy ich liście brązowieją.

Żurawki. Tworzą niskie zwarte kępy. Im ciemniejsze mają liście, tym potrzebują mniej światła. Lubią próchnicze podłoże, najlepiej średnio wilgotne o odczynie obojętnym. Co kilka lat trzeba je przesadzać.

Zielistki. Rośliny doniczkowe, które sprawdzą się na balkonie. Są bardzo łatwe w pielęgnacji i wyjątkowo wytrzymałe na zaniedbania. Jeśli rosną w cieniu, nie wymagają częstego podlewania. Świetnie prezentuje się w wiszących doniczkach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Takie jest życie

Zobacz również

  • Demaskujemy sztuczki operatorów

    Firmy coraz ostrzej walczą o klientów kablówki, telefonów i internetu. Aby zdobyć ich jak najwięcej i zatrzymać, stosują różne triki – "przereklamowują” swoje usługi lub nie mówią wszystkiego... więcej