Pomysły na efektowne rabatki

Połowa lata to wciąż dobry moment na stworzenie barwnego zagonka – przekonuje Iwona Głuchowska-Fisz, ogrodnik.

Zdjęcie

/Mat. Promocyjne
/Mat. Promocyjne

Zdjęcie

Drabinka  na doniczki  JULA 119 zł /Mat. Prasowe
Drabinka na doniczki JULA 119 zł
/Mat. Prasowe

Ciekawe kwietniki możemy zrobić i w niewielkim ogródku, atrakcyjnie wydzielając część przeznaczonego na nie terenu, i na balkonie czy tarasie – wykorzystując pojemniki, które akurat mamy pod ręką. Można przeznaczyć dla roślin te, które nigdy nie służyły jako doniczki. Liczy się pomysł!

1. Grządka za płotkiem

Obwódka z wiklinowej plecionki nada rabatce obsadzonej letnimi kwiatami wiejskiego charakteru, ochroni też delikatne rośliny. Możemy w ten sposób zagospodarować miejsce pod drzewem, np. lekko zacienione leszczyną, pod murkiem, ścianą.

Reklama

Wybierzmy rośliny o różnej wysokości, wtedy klombik będzie atrakcyjniejszy. Najbliżej drzewa (murku) posadźmy wysokie naparstnice i strzeliste ostróżki (lub np. łubin ogrodowy), tuż przed nimi jedną czy dwie przykuwające uwagę lilie. A obok tych solistów – goździki ogrodowe, dzwonki, liatrę (w środku lata wypuści barwne kłosy).

Przy samym płotku – funkię o ozdobnych biało-zielonych liściach, bodziszki. Dopełnieniem całości mogą być dekoracyjne stożki czy lampki solarne.

Zdjęcie

Stojak  metalowy  JYSK 119 zł /Mat. Prasowe
Stojak metalowy JYSK 119 zł
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

Metalowa wanienka   Home&YOU 35 zł /Mat. Promocyjne
Metalowa wanienka Home&YOU 35 zł
/Mat. Promocyjne

2. Barwne kaskady na drabinie

Jeśli na tarasie lub balkonie brakuje miejsca na kwiaty, przydadzą się stojaki, półki, piętrowe podpory.

Oryginalny kwietnik zrobimy nawet z drabiny. Trzeba ją ustawić przy ścianie tak, by była stabilna i powiesić na niej osłonki na doniczki z uchem albo zrobić koszyki na rośliny, np. z metalowej siatki ogrodniczej. Możemy wstawić w nie floksy, tworzące kolorowe chmury lub rośliny o zwieszających się pędach: surfinie, werbeny.

Zdjęcie

Pień-dziupla z betonu dekoracjadomu.pl 44,90 zł /Mat. Prasowe
Pień-dziupla z betonu dekoracjadomu.pl 44,90 zł
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

Konewka z ocynkowanej blachy Home&YOU 39 zł /Mat. Prasowe
Konewka z ocynkowanej blachy Home&YOU 39 zł
/Mat. Prasowe

3. Niepotrzebna ocynkowana wanienka

To dobre miejsce dla niewielkich roślin, które kwitną aż do przymrozków. W centrum balii można umieścić tunbergię oskrzydloną. W słońcu to jednoroczne pnącze bujnie rośnie, trzeba mu tylko zapewnić podporę, np. okrągły metalowy stelaż, który roślina szybko oplecie.

Razem z tunbergią posadźmy jednoroczne begonie stale kwitnące (pomarańczową, żółtą) i niską odmianę złocienia albo astry bylinowe.

Ponieważ w takim naczyniu nie ma otworów odprowadzających wodę, trzeba zapewnić roślinom warstwę dobrego drenażu i przepuszczalne podłoże.

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

Skrzynka ze świerkowych desek JYSK 59,95 zł /Mat. Prasowe
Skrzynka ze świerkowych desek JYSK 59,95 zł
/Mat. Prasowe

4. Byliny przy pniaku

Interesującą ozdobą małego skrawka zieleni mogą być nawet symboliczne rabatki, oddzielone belką, pełniącą rolę obrzeża. Jeśli nie chcemy mieć kłopotów z konserwacją drewna, możemy wykorzystać zamiast niego gotowe formy z betonu, które do złudzenia przypominają deski czy pieńki. Wystarczy je wkopać w ziemię. Na takiej minirabacie, np. przy ścieżce albo na skraju trawnika, najlepiej sprawdzają się niewielkie rośliny, które tworzą barwne poduchy, np. szybko rosnący i kwitnący fioletowo bodziszek, ale też: aksamitka, zawciąg nadmorski, dzwonek karpacki, goździk siny, karmnik ościsty czy macierzanka.

5. Kompozycja w koszach

W dużych pojemnikach z plecionki łatwo wyczarujemy romantyczny zakątek urzekający zapachami. Wybierzmy do niego róże angielskie czy rabatowe. Można je posadzić z lawendą w dużych i wysokich koszach, wyłożonych tkaniną ogrodniczą lub folią.

Mniejsze, ozdobne doniczki z rozmarynem, miętą czy szałwią ładnie uzupełnią ten aromatyczny zestaw.

6. Kwietnik w skrzyni

Modnym sposobem na uporządkowanie ogrodowej zieleni są grządki podwyższone. Rośliny uprawia się w drewnianych paletach wypełnionych ziemią czy skrzyniach inspektowych (bez dna), umieszczonych na trawniku czy obsypanych żwirkiem.

Są nawet osoby, które wykorzystują ramy nieużywanych już dziecięcych piaskownic. Można w nich sadzić dowolne letnie kwiaty: dalie, cynie, nasturcje.

7. Wiszący ogródek

Skrzynka balkonowa, która wygląda jak otoczona płotkiem, idealnie nadaje się do uprawy ogrodowych miniatur.

Na przykład róż – wystarczy im pojemnik o głębokości ok. 30 cm, wypełniony ziemią z kompostem. Pomiędzy różami umieśćmy dzwonki np. o białych, pełnych kwiatkach.

Tuż za oknem będziemy mieć namiastkę prawdziwej kwiatowej rabatki. Nie mniej piękną.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Zobacz również

  • 17 i 18 listopada br. odbędzie się kolejna, IV już edycja Akademii Kobiet. To emocjonujące wydarzenie, które dostarczy nie tylko zastrzyku inspiracji, ale również potężną dawkę motywacji na... więcej