Pielęgnacja poinsecji - gwiazdy betlejemskiej

Cudowną atmosferę Bożego Narodzenia podkreślają pełne uroku świąteczne dekoracje. Coraz częściej, zamiast tradycyjnych sosnowych stroików, wybieramy pochodzące z Meksyku poinsecje, zwane gwiazdami betlejemskimi.


Nadmiar wody w przypadku poinsecji jest znacznie gorszy niż jej niedobór

Doniczkowe poinsecje nie mogą stać w wodzie, jej nadwyżkę należy natychmiast odlać – w przeciwnym razie liście wyblakną lub opadną. Optymalne jest podlewanie niewielką ilością letniej wody co drugi dzień.

Reklama

Warto raz w miesiącu do wody dodać odżywkę do roślin. Słodki wazon: przygotuj dwa szklane wazony w tym samym kształcie, ale różnej wielkości, mniejszy włóż do większego, pomiędzy ścianki wsyp kolorowe cukierki.

Oznaką świeżości są gęste liście i żółto-zielone pąki (to pąki są kwiatami tej rośliny, a nie, jak się często uważa, kolorowe, pokarbowane czy spiczaste liście, układające się w gwiazdę, zwane przylistkami). Jeśli są zwiędłe, zrezygnuj z zakupu.

Aby zrobić oryginalną kompozycję na świąteczny stół, potrzebne będą: doniczkowa poinsecja, 4 szklane butelki, kordonek, nożyczki, farba w sprayu w wybranym kolorze, woda.

1 FARBĄ W SPRAYU pomaluj butelki (pamiętaj, aby miejsce pracy zabezpieczyć folią ochronną i nałożyć rękawiczki). Butelki odstaw do wyschnięcia. Kiedy będą już suche, połącz je kordonkiem i napełnij zimną wodą. 

2 PRZYLISTKi przytnij. Łodyżki zabezpiecz przed wyciekaniem soku. 

3 PRZYCIĘTE POINSECJE wstaw do butelek – wazonów.

Do wyboru, do koloru

Poinsecje występują w bogatej palecie kolorystycznej. Mogą być czerwone, białe, kremowe, żółte, różowe i morelowe, delikatnie pastelowe, ale również intensywne, subtelnie cieniowane i mocno nakrapiane.

Chroń przed chłodem i wiatrem

Poinsecje, mimo że są zimowymi roślinami, nie znoszą chłodu, szczególnie przeciągów. Po kupieniu dobrze owiń je papierem i szybko, aby nie zmarzły, przetransportuj do domu. Tam postaw je na oknie (z dala od kaloryfera!), pozwoli to na uniknięcie szoku termicznego. Dopiero po kilku dniach przenieś kwiaty w głąb mieszkania.

Ciętej zabezpiecz łodyżki

Aby cięta poinsecja długo zachowała świeżość, należy zabezpieczyć łodyżkę przed wyciekaniem mlecznego soku. Zanurz ją na 5 sekund w wodzie o temperaturze 60°C, a następnie w zimnej wodzie z dodatkiem odżywki.


Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również