Muzyka z telewizora

Sylwester i karnawał tuż-tuż. W tym czasie telewizor sprawdzi się doskonale. Muzykę dostarczą kanały TV i radio z satelity lub z internetu.

Z ponad 20 polskojęzycznych kanałów muzycznych najwięcej widzów mają Polo TV, Eska TV i 4fun TV. Średnio ogląda je ok. 50 tys., 30 tys. i 11 tys. osób (dane za październik 2015).

Reklama

Polo TV zajmuje pod względem popularności wysokie 20.– 22. miejsce (zależnie od tygodnia) wśród wszystkich stacji, a to już coś. Zarówno muzyczni liderzy, jak i pozostałe kanały serwują głównie disco polo, disco i muzykę taneczną, ale też pop i rock, na domową imprezę będzie jak znalazł.

Jeśli stacje te nie trafiają w nasz gust, odpowiedni telewizor lub dekoder zaoferują dodatkowe możliwości.

Muzyczne kanały TV

Odbiorcy naziemnej telewizji mają do dyspozycji Polo TV i Eskę TV w całej Polsce, a w kilku regionach także 4fun TV, 4fun Hits, 4fun Fit&Dance, Stars TV i Vox Music TV. Gdy korzystamy z kablówki, już w najtańszych pakietach znajdziemy nawet 8 stacji muzycznych (Vectra, pakiet Srebrny) czy 9 (Toya, Oszczędny).

Na platformach satelitarnych mamy jeszcze większy wybór, bo oprócz kodowanych kanałów z pakietu TV do dyspozycji są obcojęzyczne, niekodowane stacje (tzw. FTA). Można je wyszukiwać i ustawiać ręcznie, a Cyfrowy Polsat kilka z nich umieścił nawet na liście automatycznie wyszukiwanych, np. Radionorba TV, Shanson, Persian Music Ch., Nex1.

Jeśli interesuje nas muzyka poważna lub jazz, sprawa jest trudniejsza. Ceniony przez melomanów mezzo oferują tylko np. UPC i Netia w pakiecie podstawowym, a nc+ jako opcję dodatkową w cenie 5 zł miesięcznie.

Koneserom powinny spodobać się kanały Classica, Brava, Djazz.tv, np. w łódzkiej Toya dokupią je (wszystkie w jakości HD) za 10 zł miesięcznie do każdego pakietu głównego.

Radio z satelity i z kabla

Dekodery Cyfrowego Polsatu automatycznie udostępniają na pozycjach 300–309 (bez 305) kilka stacji radiowych, m.in. RMF, Muzo.fm, RMF Classic, Trójka, Radio ZET, Złote Przeboje.

 Inne wyszukamy ręcznie – na Astrze 19,2°E i Hot Birdzie 13°E „nadaje” przecież kilkaset stacji radiowych FTA, w tym muzyczne. W nc+ na dekoderach wifi Premiumbox+ i Sagemcom na pozycjach 247–249 posłuchamy Polskiego Radia, stacji RMF i Radia ZET; listę uzupełnia dział techniczny operatora.

Również dekodery sieci kablowych udostępniają radio. Zwykle można podpiąć dekoder do systemu audio i słuchać muzyki przy wyłączonym telewizorze. Radio i muzyka online Dekodery niektórych operatorów TV po podłączeniu do internetu umożliwią odbiór setek stacji radiowych, np. ponad 400 w usłudze radio+ w nc+, ok. 600 na dekoderze 3G od Toya.

W mediaBOX+ i turboBOX+ (nc+) można też odtwarzać tysiące utworów i tworzyć playlisty z serwisu z muzyką na życzenie WiMP (cena od 10 zł mies.), Toya oferuje podobny serwis GO ON, a Netia – GO ON (5 zł mies.) i Tuba.fm (gratis). Więcej takich usług, darmowych (np. Open FM, Tune In) i płatnych (np. spotify, deezer), oferują telewizory Smart TV, a także Android TV firm Sony i Philips.

Jeśli dźwięk z głośników w telewizorze nie zadowala nas, bo np. nie słychać basów, można podpiąć do złącza HDMI lub optycznego np.: SOUNDBAR, czyli listwę głośnikową samą lub z oddzielnym subwooferem, niekoniecznie tej samej marki co telewizor.

Ceny zaczynają się od kilkuset złotych, przed zakupem warto w sklepie posłuchać, jaki mają zakres dźwięku.

KINO DOMOWE z głośnikami 5.1, wzmacniaczem i odtwarzaczem Blu-ray kosztuje od ok. 730 zł, naprawdę dobry sprzęt – kilka tys. zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

To i Owo

Zobacz również

  • Demaskujemy sztuczki operatorów

    Firmy coraz ostrzej walczą o klientów kablówki, telefonów i internetu. Aby zdobyć ich jak najwięcej i zatrzymać, stosują różne triki – "przereklamowują” swoje usługi lub nie mówią wszystkiego... więcej