Maj na działce

Lada chwila ogród zacznie się mienić kolorami. Wspomóż naturę, zapewniając roślinom odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne

Reklama

Jak dbać o cebule?

Kiedy przekwitną tulipany, hiacynty, narcyzy, odetnij łodygi, pozostawiając liście. Cebule nadal podlewaj i nawoź – najlepiej płynnym nawozem naturalnym. Gdy liście zżółkną, cebule wykop i obejrzyj.

Te ze śladami chorób wyrzuć, zdrowe osusz, oczyść i przechowuj w chłodnym, przewiewnym miejscu. Jesienią będziesz mogła znowu wsadzić je na rabaty. Uwaga, większość cebul wystarczy wykopywać co 2-3 lata, ale tulipany lepiej co roku.

Kiedy najlepiej zacząć wysadzanie na rabaty kwiatowych sadzonek?

Aby mieć pewność, że rośliny nie zmarzną, wysadzamy je, kiedy minie niebezpieczeństwo nocnych przymrozków, zwykle w drugiej połowie maja, po tzw. „zimnej Zośce”.

W chłodniejszych rejonach kraju, w górach czy nad morzem jeszcze w czerwcu warto mieć pod ręką agrowłókninę, którą w razie potrzeby będzie można na noc otulić posadzone już rośliny.

Kiedy sadzimy?

Aby uformować krzewy ozdobne i żywopłoty, trzeba je przycinać przynajmniej 2-3 razy w sezonie. Pierwszy raz w połowie maja skróć gałązki tak, by nadać im kształt zbliżony do pożądanej formy.

Przy kolejnych cięciach dopracowuj go, starając się ścinać nie więcej niż 1/3 długości nowych odrostów. Ostatnie cięcie zrób pod koniec sierpnia, aby młode gałązki zdążyły zdrewnieć przed zimą.

Z domu do ogrodu

Zanim zimujące w domu rośliny na dobre przeniosą się do ogrodu, warto je zahartować. Wystawiaj doniczki na zewnątrz najpierw na 2-3 godziny, później na 5-6 godzin. Na noc po raz pierwszy zostaw je w ogrodzie dopiero wtedy, gdy temperatura na pewno nie spadnie poniżej 10°C, w przeciwnym razie mogą przemarznąć.

Przygotowujemy donice

Jeśli do sadzenia roślin zamierzasz wykorzystać pojemniki, których używałaś w poprzedniem sezonie, dobrze je do tego przygotuj. Doniczki i skrzynki balkonowe oczyść z resztek ziemi i osadów, umyj. Czyste zdezynfekuj (to szczególnie ważne, gdy rosnące w nich wcześniej rośliny chorowały).

Możesz do tego użyć specjalnego preparatu albo zwykłego octu. Rozcieńczonym (w proporcjach: szklanka octu na 2 litry wody), zalej pojemniki. W takiej kąpieli zostaw je na co najmniej kilka godzin.

Usuwaj chwasty

Chwasty osłabiają rośliny, bo odbierają im wodę i substancje odżywcze. Szczególnie szkodzą świeżo wysianym młodym roślinkom. Dlatego pamiętaj, by regularnie usuwać chwasty. Najlepiej robić to, zanim zakwitną. Kiedy już wytworzą nasiona i rozsieją się, będzie trudniej nad nimi zapanować.

Nasiona w twardych łupinach

Nasiona dyni i cukinii mają grubą i dość twardą łupinę, dlatego czas ich kiełkowania jest nieco dłuższy. Aby go skrócić, przed wsadzeniem nasionek do ziemi (na grządce czy w doniczce) przetrzyj je papierem ściernym albo mocz przez godzinę w chłodnej wodzie.

Grządka dla dziecka

Warto w ogrodzie wygospodarować niewielką grządkę, na której dzieci lub wnuki będą mogły stworzyć własny roślinny zakątek. Już 4-latek poradzi sobie z wysianiem, a potem opieką nad prostymi w uprawie warzywami (np. rzodkiewką, koperkiem czy marchewką).

Będzie to dla niego wspaniała zabawa, a przy okazji także lekcja odpowiedzialności i ekologii. Pamiętaj, by zaopatrzyć dzieci w odpowiednie, bezpieczne narzędzia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Życie na gorąco

Zobacz również