Latanie samolotem. Zdrowo i bezpiecznie

Przemyślane zabiegi sprawią, że lot samolotem stanie się miłym wspomnieniem, a nie przyczyną choroby.

Zdjęcie

Jeśli dobrze się przygotujesz, lot przebiegnie bez komplikacji /123/RF PICSEL
Jeśli dobrze się przygotujesz, lot przebiegnie bez komplikacji
/123/RF PICSEL

Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, dowiedz się, jak poradzić sobie ze zdrowotnymi dolegliwościami, które mogą pojawić się podczas lotu.

1. Lot bez jet lagu . Transpołudnikowe zmęczenie pojawia się, gdy przekraczasz kilka stref czasowych w zaledwie parę godzin. Rozstrojenie zegara biologicznego objawia się zmniejszoną wydolnością fizyczną, umysłową, rozdrażnieniem, dezorientacją, zmęczeniem, bólami głowy. Potrafi utrzymywać się nawet tydzień! Na szczęście dokuczliwe objawy można zminimalizować. Przede wszystkim spróbuj wyspać się przed podróżą. Pij dużo wody. Jeżeli przylatujesz nocą, mimo że nie czujesz się senna, połóż się do łóżka.

Reklama

2. Zapobiegnij dotkliwemu bólowi uszu.  W czasie startu i lądowania w kabinie samolotu zmienia się ciśnienie powietrza. Ta zmiana powoduje ból i zatykanie się uszu. By tego uniknąć, na chwilę przed tym zacznij żuć gumę albo ssać cukierka. Pomocne może też okazać się ziewanie lub przełykanie. Można również włożyć do uszu specjalne koreczki samolotowe. Zapewniają one redukcję szumów, pozwalając jednocześnie słuchać ogłoszeń załogi samolotu.

3. Gdy błędnik szwankuje. Choroba lokomocyjna w samolocie dopada nas znacznie rzadziej niż w aucie lub pociągu. Jednak niektórym to się zdarza. Jeżeli jesteś podatna na chorobę lokomocyjną, nie czekaj aż Cię dopadnie, wybierz miejsce siedzące przy oknie, zrezygnuj też raczej z czytania. Nudności pomogą Ci opanować środki takie jak: aviomarin czy lokomotiv. Dobrze robi również jedzenie kandyzwowanego imbiru.

4. Zakrzepica. To o niej mówi się najczęściej w kontekście lotów. Dotychczas uważano, że tromboza – jak ją fachowo nazywają lekarze – grozi jedynie osobom latającym na długie dystanse, jednak ostatnie badania wykazują, że do 17% przypadków tej choroby dochodzi w czasie krótkich lotów. Zakrzepica szczególnie grozi kobietom przyjmującym środki hormonalne (pigułki antykoncepcyjne lub hormonalną terapię zastępczą), paniom do 2 miesięcy po porodzie, osobom po 70 r. życia, sercowcom, rekonwalescentom po niedawno przebytych operacjach oraz ludziom cierpiącym z powodu żylaków. Kłopotów ustrzec się możesz, stosując pończochy uciskowe.

Zmniejszają one gromadzenie się wody w nogach, wspomagają działanie pompy łydkowej, a dzięki temu przepływ krwi ze stóp ku sercu. Jak wykazały testy, zakładanie takich pończoch na czas lotu zmniejsza ryzyko zakrzepicy żył głębokich aż o 90%! Przed lotem zażyj również tabletki z resweratrolem, pomaga on zmniejszyć lepkość krwi, co redukuje ryzyko powstania skrzepliny. Na pokładzie samolotu gimnastykuj się. Przejdź się po kabinie. Zadrzyj do góry palce stóp, a potem je zegnij, napinając i rozluźniając łydkę, następnie wykonaj kółeczka, kręcąc kostką.

5. Pamiętaj o zagłówku . Odda Ci wielką przysługę, gdy będziesz chciała się zdrzemnąć w czasie lotu. Dzięki niemu unikniesz przykurczów. Ochroni też kark i szyję przed przewianiem. Jeśli nie masz zagłówka, weź ze sobą szal. Zrolowany doskonale sprawdzi się w tej roli. 6 Zadbaj o hemoroidy Jeżeli masz problemy z żylakami odbytu, to przed podróżą zaaplikuj sobie lek działający miejscowo, np. czopek.

Ekspert radzi

W samolocie względna wilgotność powietrza kształtuje się na poziomie 20%. Może to spowodować uczucie suchości w ustach, nosie, oczach. By złagodzić dyskomfort, należy pić dużo płynów (ale nie alkoholu, bo on odwadnia!) przed i podczas trwania lotu. Jeśli pieką oczy, można zakroplić je tzw. sztucznymi łzami. Na czas lotu soczewki kontaktowe warto też zmienić na okulary.

PAMIĘTAJ! W podróż samolotem ubierz się wygodnie. Weź ze sobą szal, coś z długim rękawem i skarpetki, bo w kabinie może być dość chłodno.

Syndrom aerotoksyczny

Powietrze w kabinie samolotu jest wymieniane poprzez pobieranie sprzężonego powietrza z silników. Czasami zdarza się, że przy takiej wymianie wraz z oparami paliwa do samolotu dostają się szkodliwe substancje. Zdradza to widoczna w powietrzu lekka mgiełka albo zapach, przypominający woń mokrego psa. Podczas wyziewu estry kwasów fosforowych atakują układ nerwowy.

Symptomy obejmują zmęczenie, zaburzenia widzenia, drgawki, napady padaczkowe i problemy z pamięcią. Jeśli podejrzewasz u siebie wystąpienie objawów syndromu aerotoksycznego, podnieś temperaturę ciała, np. za pomocą wysiłku fizycznego, sauny czy kąpieli w soli gorzkiej, by usunąć toksyny z organizmu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Na żywo

Zobacz również