Kwiatowe nowości na balkon i taras

Nawet niedużą przestrzeń w mig zmienią w urokliwy kącik. Mają też wiele innych plusów: są odporne na kaprysy pogody, kwitną długo i obficie, lubią towarzystwo innych roślin, są niedrogie i dostępne – bez trudu kupisz je na ryneczku lub w markecie.

Egzotyczne osteospermum

Reklama

Ta jednoroczna roślina zwana jest stokrotką afrykańską. Przypomina margerytkę, ale ma bogatszą kolorystykę. Tzw. łyżeczkowata odmiana roślinki (zdjęcie u góry) ma zwinięte płatki, co nadaje jej egzotyczny wygląd. Lubi dużo słońca i kwitnie do jesieni. Sadzonka: od 5 zł.

Odporna lobularia

Jeśli do tej pory jej nie znałaś... czas się do niej przekonać. Wygląda delikatnie, ale jest superwytrzymała! Dobrze znosi i wysoką, i niską temperaturę oraz deszcz. Posadzona w wysokich pojemnikach lub podwieszanych koszykach pięknie ozdobi nawet niewielkie balkony. Efektownie prezentuje się zestawiona z innymi kwiatami kontrastującymi barwą i wielkością, np. pelargoniami. Sadzonka: od 8 zł.

Werbena w paski

Najnowsza odmiana tej popularnej rośliny ma koralowe płatki z białymi paseczkami. Atrakcyjnie wygląda sama w wiszącym pojemniku, a także w kompozycjach z wysokimi roślinami, np. jednorocznymi trawami. Aby cieszyć się nią jak najdłużej, najlepiej kupuj już kwitnące egzemplarze. Dobrze rośnie na południowych, wschodnich i zachodnich stanowiskach. Ustawioną w pełnym słońcu należy codziennie podlewać. Sadzonka: od 9 zł.

Mecardonia jak złoty kobierzec

Najnowsza odmiana tej rośliny nosi nazwę Gold Dust. Jest tak zwarta i gęsta, że tworzy efektowne słoneczne kobierce. Jest też bardziej odporna na wysoką temperaturę, niż tradycyjne odmiany. Możesz ją wykorzystać do tworzenie jednobarwnych złocistych kompozycji lub rozświetlać nią rośliny o ciemnych kwiatach np. fioletowe i różowe petunie. Sadzonka: od 6 zł.

Długo kwitnąca bacopa

Jednoroczna roślinka o drobnych gęstych kwiatuszkach i listkach kwitnie od wiosny do późnej jesieni. Ze względu na zwisające pędy jest idealna do sadzenia w wiszących pojemnikach lub skrzynkach balkonowych. Nie należy jej ustawiać w pełnym słońcu, ale na wschodnich stanowiskach i w półcienistych miejscach. Bardzo lubi towarzystwo innych roślin i ładnie się z nimi komponuje. Sadzonka: od 4 zł.

Subtelna gaura

Obsypana przez całe lato pastelowymi płatkami, przyciągnie na balkon dużo motyli. Pięknie łączy się z szałwią, lawendą i kocimiętką, tworząc przestrzenne miniogródki. Może rosnąć na słońcu i w półcieniu. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Sadzonka: od 10 zł.

Pelargonia angielska

Ta odmiana czaruje barwnymi i dużymi kwiatami oraz zwartym pokrojem. Najlepiej sadzić ją w stojących pojemnikach np. drewnianych skrzynkach lub wiklinowych koszach, które wprowadzają na balkon i taras sielski klimat. Pamiętaj, aby regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, wtedy pelargonia będzie się rozrastała i dłużej kwitła. Sadzonka: od 12 zł.

Różowa szałwia

Znasz już tę fioletową oraz czerwoną. Teraz poznaj różowofioletową odmianę Morleau Rose. Kwitnie przez całe lato i można ją uprawiać w donicach.

Gdy po pierwszym przekwitnięciu przytniesz pędy, jest szansa, że szałwia zakwitnie powtórnie we wrześniu. Jej zaletą jest to, że choć tworzy zwarte kępy, nie zagłusza roślin rosnących w tym samym pojemniku. Na zimę donicę warto ocieplić, np. owinąć gazetami, aby szałwia przetrwała mrozy. Sadzonka: od 5 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Naj

Zobacz również

  • Ogród, balkon czy taras to doskonałe miejsce do wypoczynku. Warto zagospodarować je tak, aby móc korzystać z nich z jak największą przyjemnością. Tworząc miejsce letniego wypoczynku, należy zadbać... więcej