Kalendarz ogrodniczki. Co kiedy robić na działce, w ogrodzie i na balkonie

Nasz ekspert Katarzyna Sadownik mgr inż. rolnictwa ogrodnik z zamiłowania

Marzec

Na działce i w ogrodzie

Reklama

Wiosno, start! Na rabatach pojawiać się już mogą zasadzone jesienią przebiśniegi. Jako pierwsze będą wytwarzały nektar dla dobroczynnych pszczół.

Osłony – niepotrzebne. Zdejmij agrowłókninę i inne materiały, które chroniły rośliny przed mrozami. Pozostaw kopce ziemi, na wypadek nocnych przymrozków.

Pierwsze grabienie. Usuń z trawnika zimowe pozostałości, a następnie napowietrz go, nakłuwając podłoże np. widłami.

Warzywnik. Pod koniec miesiąca wysiać już możesz np. marchew, pietruszkę, bób.

NA BALKONIE

Wielkie porządki. Sprawdź, czy zimowa wilgoć nie zaszkodziła doniczkom. Biały nalot na pojemnikach to wapienne ślady po zeszłorocznym podlewaniu. Można je usunąć, namaczając w wodzie z octem i szorując ryżową szczotką. Doniczki z pleśnią wyrzucamy.

Siew i rozsady. W stojących na balkonie donicach pojawić się już mogą stokrotki i bratki, którym nie są straszne lekkie przymrozki. W pojemnikach stojących w chłodnym i jasnym miejscu w domu wysiej: dalie, aksamitki, goździki, niecierpki, astry. Sadzonki pelargonii umieść osobno, w pojemnikach z torfem i piaskiem.

Kwiecień

Na działce i w ogrodzie

Postrzyżyny. Gdy przekwitną wiosenne rośliny cebulowe (np. hiacynty, tulipany), usuń suche kwiaty, ale pozostaw liście. Są niezbędne do dalszego funkcjonowania zielonych rezydentów ogrodu. Fryzjerskich zabiegów potrzebują też żywopłoty, drzewa oraz krzewy owocujące, a także róże.

Sadzenie. Maliny, jeżyny, porzeczki – te wcześnie owocujące krzewy mogą już zamieszkać w gruncie. Podobnie jak byliny, trawy, mieczyki oraz ozdobne rośliny drzewiaste.

Sprzątanie. Oczyść oczko wodne i sprawdź, czy jest szczelne.

Na balkonie

Letni klomb. Już w kwietniu pomyśl o wakacyjnym wystroju balkonu. Zasadź w pojemnikach mieczyki, frezje, lilie, irysy, montbrecje oraz zawilce.

Hartowanie. Przygotowałaś rozsady? W słoneczne, ciepłe dni wystawiaj je na balkon (w zaciszne miejsce) na kilka godzin. Nie zapomnij wnieść ich do domu, gdy tylko zacznie zapadać zmrok.

Zmiana miejscówki. Przesadź byliny do świeżej ziemi. Rozrośnięte – podziel na mniejsze lub umieść w większym pojemniku. Program minimum to wymiana wierzchniej warstwy podłoża.

Maj

Na działce i w ogrodzie

Bezpieczne uzupełnianie. Jeśli na początku maja aura dopisuje, możesz zadbać o różnorodność warzywnika. Wysiej teraz np. fasolę (zwykłą i szparagową), dymkę i kukurydzę pękającą. Powinny wzejść, gdy już minie niebezpieczeństwo niskich temperatur tzw. zimnej Zośki. Wtedy dopiero, czyli po 15 maja, zasadź rozsady (np. pomidorów, smagliczek).

Koszenie. Sprawdź stan kosiarki i użyj jej tak, by wysokość trawy wynosiła 4–5 cm.

Profilaktyka. Okres kwitnienia drzew owocowych to dobry moment na opryski przeciw chorobom grzybowym.

Na balkonie

Dobór podłoża. Koniec maja to czas sadzenia pelargonii, surfinii, petunii i niecierpków. Zanim do tego przystąpisz, przemyśl, czym wypełnisz pojemniki. Oczywiście, najlepiej – wyspecjalizowanym podłożem. Jeśli jednak wiesz, że często zapominasz o podlewaniu, sięgnij po mieszankę długo utrzymującą wilgoć i oddającą ją roślinom.

Uważne zakupy. Wybierając sadzonki, starannie obejrzyj ich listki i sprawdź, czy nie są zainfekowane. Im więcej pąków, tym bujniejsze kwitnienie.

Dobra dieta. Zacznij stosować odżywki do roślin lub umieść w podłożu odżywcze pałeczki.

Czerwiec

Na działce i w ogrodzie

Pierwsze plony. Zbierać już możesz owoce: truskawki, czereśnie i poziomki oraz pierwsze warzywa – np. sałatę.

Pielenie. Z warzywnika usuwaj chwasty, spulchniaj też glebę, by ułatwić wybijanie się kolejnym roślinkom.

Intensywne nawadnianie. Coraz wyższe temperatury mogą zaszkodzić młodym okazom. Nie zaniedbuj więc podlewania. Ustaw końcówkę węża tak, by krople wody były jak najmniejsze – lepiej wnikają w podłoże. Pamiętaj też, że bardziej efektywne jest rzadsze, ale dłuższe podlewanie, niż krótkie – powierzchowne.

Na balkonie

Cieniowanie. W bardzo słoneczne dni, około południa, trzeba osłaniać rośliny przed prażącym słońcem – np. parasolem lub słomkowymi roletami. Wrażliwą na nadmiar słońca fuksję chowaj w cieniu!

Rezydenci. Na balkon możesz już śmiało wystawić rośliny doniczkowe. Nie narażaj ich jednak na zbytni „szok świetlny” i lepiej je ustaw w miejscu lekko zacienionym (a przynajmniej takim, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione).

Dłuższe kwitnienie. To efekt działania nie tylko dobrych odżywek, ale i codziennego usuwania suchych kwiatów.

Lipiec

Na działce i w ogrodzie

- Po zbiorach. Wytnij pędy malin, z których zerwałaś już owoce. Prześwietl również drzewa czereśni oraz wiśni, skróć też pędy krzaczków truskawek.

- Kontrola. Początek wakacji to czas wzmożonej aktywności mszyc. Jeśli jest ich niewiele, możesz spróbować spłukać je silnym strumieniem wody. Nie pomogło? Sięgnij po chemiczny preparat.

- Aromatyczne zbiory. Z grządek znikać już mogą np. kapusty i kalafiory. Zerwij też listki ziół.

- Wykopywanie. Początek lipca to ostatni moment by wykopać cebule np. hiacyntów.

Na balkonie

- Nowi goście. Pozbądź się już ze skrzynek pierwszych wiosennych kwiatów. Zamiast nich na balkonie zamieszkać mogą gatunki, które wytrzymają tam do jesieni, np. dekoracyjne astry, złocienie.

- Zwalcz suszę. Nawet dwukrotnego w ciągu dnia podlewania wymagają petunie i surfinie. W doniczkach popularnych pelargonii wierzchnia warstwa podłoże może leciutko przeschnąć przed kolejnym nawodnieniem.

- Osłona. Petunie wielkokwiatowe, pelargonie pełne i półpełne nie mogą zmoknąć podczas letniej burzy, bo ich płatki szybko gniją.

Sierpień

Na działce i w ogrodzie

- Trwały bukiet. Zetnij cieszące oko słoneczniki, a końcówki łodyg sparz wrzątkiem. Taki bukiet będzie stał dłużej.

- Początki rabaty. Koniec wakacji to pora sadzenia niektórych roślin cebulowych, np. krokusów, narcyzów, szachownic cesarskich i kostkowatych.

- Nowi goście. To ostatni moment, by zasadzić zimozielone krzewy (iglaste i liściaste). Obficie je podlewaj, by się ukorzeniły przed nadejściem chłodów!

- Dojrzałe owoce. Przytnij pędy winorośli, odsłaniając grona. Dzięki temu zmniejszasz też ryzyko zgnicia.

Na balkonie

- Ostrożnie! Napełniając konewkę zwróć uwagę, by woda nie była bardzo zimna. To nie posłuży roślinom, których podłoże jest silnie nagrzane od sierpniowego słońca.

- Rozmnożona hodowla. Nadszedł czas na zrobienie sadzonek np. z pelargonii, werbeny, bluszczu, fuksji. Zdezynfekowanym (np. sparzonym) nożem zetnij wierzchołki pędów i umieść je w wilgotnym podłożu.

- Prześwietlanie. Chwyć za sekator lub ostre nożyczki i przytnij nadmiernie rozrośnięte odmiany roślin. Zamiast bogactwa liści, chcesz by wypuszczały więcej nowych pąków!

Wrzesień

Na działce i w ogrodzie

- Plany na wiosnę. Tulipany, cebulice, hiacynty, zawilce, szafirki – cebule tych roślin we wrześniu powinny znaleźć się w gruncie (na słonecznym i zacisznym stanowisku). Głębokość dołka danej odmiany musi być równa trzem wysokościom cebulki.

- Przed przymrozkami. Niskie temperatury mogą zaszkodzić pomidorom i papryce. Zerwij je wcześniej!

- Skróć trawnik. We wrześniu wymaga on częstszego koszenia. Warto też go grabić, usuwając liście i napowietrzać, nakłuwając.

- Zbiory. Zerwałaś winogrona? Skróć więc pędy o 1/3.

Na balkonie

- Nietypowe ozdoby. W pojemnikach na balkonie, oprócz jesiennych kwiatów, zagościć mogą... ozdobne gatunki kapusty. Trudno o mniej wymagającą roślinę, która jednocześnie jest tak ozdobna!

- Koniec z dopingiem. Zaprzestań nawożenia roślin dotychczasowym preparatem. Byliny i krzewy możesz teraz odżywiać nawozem jesiennym (zawierającym więcej potasu, wpływającym na niezbędne przed zimą drewnienie łodyg).

- Do domu! Wnieś do mieszkania rośliny doniczkowe, które spędziły tam lato. Zobacz, czy liście nie wymagają czyszczenia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również