Jesienne porządki na balkonie

Koniec lata nie oznacza, że twój balkon zamyka tegoroczny sezon! Oko cieszyć mogą także gatunki, które bytują już w mieszkaniu. Oto, jak zadbać o zielonych podopiecznych.

Reklama

1. Hebe variegata. Zimozielona roślina sprawdzająca się zarówno w uprawie domowej, jak i na balkonie czy ogrodzie. Dobrze czuje się w półcieniu, w przypadku bardzo surowej zimy dobrze jest zabezpieczyć ją np. agrowłókniną. Ziemia? Lekko wilgotna.

2. Cyprysik domowy. Wraz z nadejściem przymrozków, iglak trzeba wnieść na zabudowany balkon lub na widną klatkę schodową. Podlewaj krzew tak, by podłoże było lekko wilgotne, ale korzenie nie były zalane.

3. Dąbrówka rozłogowa. Szybko rozrastająca się roślina, idealna do wypełniania luk po przekwitłych gatunkach. Może rosnąć w cieniu, w słońcu wymaga dużej wilgoci.

4. Wrzos Kupisz go nie tylko w kwiaciarni, ale także w każdym supermarkecie. Przesadzone do płytkiej donicy wypełnionej kwaśnym podłożem, będą pięknie rosły w zacisznym, słonecznym miejscu balkonu. Uwaga, nie podlewaj zbyt często – ich korzenie łatwo gniją.

5. Chryzantemy. Ustaw je w jasnym miejscu na balkonie (możesz także w domu, choć wtedy skrócisz ich trwałość). Usuwaj przekwitłe pąki, by roślina nie była nimi nadmiernie obciążona. Podlewaj regularnie, ale umiarkowanie, bo chryzantemy mają płytki system korzeniowy, więc bardzo łatwo je „utopić”.

Zmiana meldunku gatunków

Z tego na świeżym powietrzu na pokojowy, które dotychczas wygrzewały się w promieniach słońcach, to dla nich niemały szok. Dlatego większości posłuży umieszczenie jak najbliżej okna. Ale uwaga! Nie ustawiaj roślin zbyt ciasno, bo to może skutkować pojawieniem się chorób. Zwróć też uwagę, by listki nie dotykały szyb, które nocą stają się coraz chłodniejsze.

Surfinie wciąż potrzebują bardzo intensywnego nawadniania, jak również usuwania nadmiaru liści, suchych gałązek i kwiatów.

Pelargonie postoją na tarasie aż do przym rozków, zapewnij im tylko podlewanie, i bardzo zaciszne miejsce.

Petunie mogą stracić swoją dobrą kondycję pod wpływem silnych wiatrów oraz jesiennych deszczy. Osłaniaj je folią, którą trzeba szybko usuwać.

Nowi goście

Wniesione do pomieszczenia rośliny, jak i te, które dotychczas tam były, na pewno są pokryte kurzem (zwłaszcza, gdy rozpocznie się sezon grzewczy). Gatunki o drobnych listkach wstaw do umywalki i intensywnie je zraszaj przez minutę– –dwie. Odstaw, by obeschły. Listki pokryte meszkiem oczyść miękkkim pędzlem, duże woskowane wystarczy przetrzeć mokrą szmatką.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również