Jesienna dekoracja domu

Na wrześniowy spacer warto zabrać ze sobą wiklinowy koszyk i nazbierać do niego cudownie wybarwione liście drzew, np. klonu czy dębu. Dobrym pomysłem jest ścięcie np. w ogrodzie liści host i witek traw (zwłaszcza ozdobnych odmian). Wzbogacą kompozycję!

Najlepszym sposobem na zachowanie urody jesiennych liści jest namoczenie ich w utrwalającym roztworze. Do dużego naczynia wlej wodę i dodaj kupioną w aptece glicerynę (w proporcji 2:1). Zanurz liście (z przyciętymi ogonkami), wyjmij gdy będą błyszczące i elastyczne.

Ekoinspiracja

Reklama

Twoje mieszkanie mogą zdobić nie tylko „prawdziwe” liście, ale także te wycięte np. z filcu. To wciąż supermodny materiał, wykorzystywany przez dekoratorów wnętrz! Takie ozdoby możesz np. doszyć do poduszek lub zasłon.

Witraż na okno

Ususzony liść wsuń do sztywnej, plastikowej okładki (przezroczystej). Jej brzegi obszyj lub obklej ozdobną wstążeczką. Jesienny witraż zawieś na żyłkach na oknie.

Malownicze bukiety

Zadbaj nie tylko o kompozycję z liści, ale i sposób ich ekspozycji! Wazon owiń np. grubo tkanym płótnem, obok ułóż kasztany.

Jak stempelki

Ładnie wybarwiony, niewysuszony liść połóż na desce (np. do krojenia). Następnie nakryj go kawałkiem jasnego płótna lub bawełny.

Mocno go dociskaj (możesz użyć też kuchennego wałka). Na tkaninie odciśnie się nie tylko kształt, ale i kolor listka! Taki wzór możesz np. naszyć na poduszkę.

Ekspresowe porady

Podczas utrwalania liści w glicerynie, możesz dodać do roztworu odrobinę tuszu kreślarskiego, by je pięknie zafarbować.

Jesienne świece

Połącz urok migotliwego światła świec z wdziękiem liści – to proste! Użyj lekko podsuszonych, elastycznych liści. Przyłóż je do grubej świecy, którą wcześniej zanurzyłaś w ciepłej wodzie (będzie miękka).

Listki przypnij dodatkowo szpilkami. Całą świecę zanurz na moment w rozpuszczonej parafinie. Gotowe!

Karolina Kudłacik - dekoratorka i projektantka wnętrz

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Ogród, balkon czy taras to doskonałe miejsce do wypoczynku. Warto zagospodarować je tak, aby móc korzystać z nich z jak największą przyjemnością. Tworząc miejsce letniego wypoczynku, należy zadbać... więcej