Jak żywić szczeniaka?

Zadbaj, aby nie zabrakło mu cennych składników.

Dr Jacek Walczak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Katedry Nauk Fizjologicznych SGGW w Warszawie

Reklama

Przede wszystkim na jej skład oraz ilość, jaką należy podać psu. W składzie najwięcej powinno być mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli opis na opakowaniu jest niejasny, zawsze można skontaktować się z producentem, który pomoże rozwiązać problem. Ważny jest także termin przydatności karmy do spożycia oraz czas przechowywania otwartego opakowania.

Suchą można przechowywać dłużej niż mokrą, ale w odpowiednich warunkach, czyli w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Mokre pożywienie, pakowane w puszki lub saszetki, po otwarciu trzeba przełożyć do innego naczynia, schować w lodówce i wykorzystać w ciągu doby. Takie karmy nie zawierają, a w każdym razie nie powinny zawierać, substancji konserwujących. Dlatego nie nadają się do dłuższego przechowywania.

Przez pierwszy miesiąc życia szczeniaka nie musisz się przejmować jego dietą. Mleko matki zawiera wszystko, czego mu potrzeba. Jest idealnie dostosowane do potrzeb oseska i nie trzeba go dokarmiać.

Gdy mama nie karmi Jeśli suka jest chora, ma za mało pokarmu albo szczeniak został oddzielony od mamy, musisz podawać mu preparaty zastępcze. Wybierz się z psem do lekarza weterynarii, który dobierze dla niego odpowiednie pożywienie. Pierwsza micha Około 4. tygodnia życia psa zacznij podawać mu karmę dla szczeniąt. Na początku włóż do miski niewielką porcję i obserwuj, jak pupil reaguje, czy nic mu nie dolega, nie ma np. biegunki. Jeśli wszystko jest w porządku, stopniowo zwiększaj ilość karmy.

Nie przesadzaj jednak, ponieważ szczeniak nadal ssie mleko matki (do 7.–8. tygodnia życia). Bez dodatków Właściciele czworonogów do miski z gotową karmą często dodają trochę oleju lub innego tłuszczu, aby poprawić walory smakowe pożywienia. Nie należy tego robić, ponieważ zwiększa się wartość energetyczna posiłku i po pewnym czasie pies zaczyna tyć. Jeśli pupilowi nie smakuje podawany produkt, poszukaj takiego, który polubi. Dla wypróbowania kup jak najmniejsze opakowanie wybranej karmy.

Domowe jedzenie Możesz oczywiście sama przyrządzać posiłki dla swojego ulubieńca. Pamiętaj jednak, że jest to pracochłonne i wymaga wiedzy na temat potrzeb żywieniowych zwierzęcia. Nie wolno podawać resztek ze stołu, bo mogą mu zaszkodzić. Podczas domowego żywienia uważnie obserwuj czworonoga i eliminuj z diety składniki, które wyraźnie mu nie służą. Podziel porcje Szczeniaki bywają łakome i nie przestają jeść nawet wtedy, gdy zaspokoją głód. Dziel wówczas porcje na mniejsze i karm psa częściej. Pamiętaj, aby w ciągu doby nie dostawał więcej, niż powinien jeść zwierzak w jego wieku. Urośnie bowiem zbyt szybko, a potem będzie miał problemy zdrowotne, np. krzywicę. Przekarmianie zwierząt prowadzi również do otyłości.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Zobacz również

  • Co robić, by oddychać świeżym powietrzem?

    Skażone rujnuje nasze zdrowie. Ponad 95 procent zanieczyszczeń powietrza w Polsce pochodzi z domowych kominów i samochodowych spalin. więcej