Jak zwracać uwagę?

Mam w pracy kolegę, który strasznie przeklina. Przeszkadza mi to, ale się nie odzywam, bo się boję, że odpowie mi niegrzecznie. Jak zwracać uwagę, żeby nie skończyło się to awanturą?

Katarzyna z Puław

Namawiam Panią do reagowania na niekulturalne lub uciążliwe zachowania współpracowników. Milczenie jest dla nich sygnałem, że je Pani akceptuje. Nie wszyscy też zdają sobie sprawę z tego, że robią coś niestosownego. Trzeba im to uświadomić. Uwagę najlepiej zwracać w cztery oczy.

Reklama

Osoba skrytykowana przy grupie poczuje się poniżona i ośmieszona, i odruchowo zacznie się bronić. A wtedy łatwo o awanturę. Należy unikać sformułowań oceniających, w rodzaju: „Jest pan niekulturalny”. Lepiej powiedzieć: „Nie lubię, gdy ktoś przeklina”, albo: „Jeśli nie przestanie pan używać brzydkich słów, nie będę z panem rozmawiać”.

Po zwróceniu uwagi proszę nie wdawać się w dyskusję. Nie tłumaczyć się, nie usprawiedliwiać, nie przepraszać za śmiałość. Poinformowawszy rozmówcę, czego Pani od niego oczekuje, najlepiej od razu skończyć rozmowę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Demaskujemy sztuczki operatorów

    Firmy coraz ostrzej walczą o klientów kablówki, telefonów i internetu. Aby zdobyć ich jak najwięcej i zatrzymać, stosują różne triki – "przereklamowują” swoje usługi lub nie mówią wszystkiego... więcej