Jak zrobić porządek w szafie?

Na sprzątanie szafy przeznacz jeden dzień. To bardzo trudne zadanie, nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Wymaga bowiem przejrzenia i pozbycia się części ubrań.

Na początek wyrzuć całą zawartość szafy na podłogę. Przyglądając się każdej rzeczy z osobna, decyduj, czy ją zostawiasz, czy oddajesz. To najtrudniejsza praca! Teraz będzie już „z górki”.

Jak najmniej wody

Reklama

Zanim włożysz ubrania z powrotem, szafę porządnie wyczyść. Jeżeli to możliwe, wyjmij półki i koszyczki. Do sprzątania wykorzystaj naturalne środki czystości.

Pamiętaj jednak, że meble drewniane nie lubią wody, dlatego przecierać je możesz jedynie wilgotną, miękką tkaniną, a następnie musisz szybko je wytrzeć. Wszystkie preparaty nanoś okrężnymi ruchami i wzdłuż słojów.

Czym czyścić?

Gdy masz dębową szafę, przetrzyj ją szmatką zamoczoną w letnim piwie. Drewno lakierowane świetnie odświeży woda z amoniakiem (1 łyżka amoniaku na szklankę wody). Taka szafa będzie się pięknie prezentować, gdy wypolerujesz ją woskiem pszczelim.

Śnieżnobiałe meble lakierowane przemywaj papką z mielonej kredy oraz wody z dodatkiem odrobiny farbki do bielizny. Do mycia tego rodzaju mebli nie wolno używać terpentyny czy rozpuszczalnika benzynowego.

Meble politurowane oczyść tamponem z waty, zamoczonym w podgrzanym occie. Drzwi z ratanu lub bambusa wyczyścisz gąbką zanurzoną w roztworze soli (1 łyżka soli na 2 szklanki wody). Mleczne szkło umyj gorącą wodą z octem (1/2 szklanki na litr wody).

Plamy na drewnie usuniesz mieszanką oliwy ze spirytusem denaturowym w proporcjach 1:1. Możesz też użyć mydła. Aby pozbyć się rys na drewnie, posmaruj je wazeliną i zostaw na kilka godzin, a najlepiej na całą dobę. Po tym czasie miejsca te delikatnie wypoleruj.

Naturalne drewno nie będzie ciemnieć, gdy kilka razy do roku przetrzesz je 24-procentową wodą utlenioną. Najskuteczniejszym sposobem czyszczenia elementów aluminiowych jest używanie produktów z naturalnymi kwasami.

Doskonałymi środkami będą ocet spirytusowy, cytryna, a nawet przecier pomidorowy lub keczup. Nałóż je na aluminium i zmyj po 15 minutach.

Układaj z głową

Zanim szafa dokładnie wyschnie, dobrze rozplanuj jej zawartość. Nigdy nie wkładaj brudnych kurtek czy płaszczy. W szafie trzymaj wyłącznie rzeczy czyste, gotowe do założenia.

Po odebraniu ubrań z pralni, zawsze zdejmuj foliowe opakowania i kilka godzin trzymaj na zewnątrz. Tylko w ten sposób pozbędziesz się zapachu chemikaliów. Poza tym tkaniny długo przechowywane w folii tracą kolor.

Dlatego do chowania odzieży używaj worków próżniowych lub materiałowych. Kup dobre wieszaki. W organizowaniu wnętrza szafy wygodne są kosze i plastikowe pudełka.

Pamiętaj, aby nie układać ubrań na półkach „pod sufit”. Pozwól tkaninom oddychać, dłużej będą Ci służyć.

Herbata w kaloszach

Dół szafy zazwyczaj zajmują buty. Nigdy nie wkładaj ich mokrych! Aby pozbyć się z nich nieprzyjemnego zapachu, starą skarpetkę wypełnij listkami herbaty, skrop ulubionym olejkiem zapachowym lub dodaj np. kilka goździków, kawałki kory cynamonu czy liście laurowe i wsuń do butów.

Herbata doskonale pochłania niepożądane wonie. Pachnące odświeżające woreczki warto porozkładać na wszystkich półkach.

Zrób odświeżacz do szafy

Potpourri to pachnąca, ziołowo-kwiatowa mieszanka, której używa się do perfumowania np. szaf. Zamiast kupować gotowe, zrób je samodzielnie.

BAZA W SŁOIKU: Naturalnymi utrwalaczami zapachu są trociny i wiórki drewna. Zmieszaj je z suszonymi kwiatami, ziołami, owocami lub przyprawami.

Tak przygotowane świeże potpourri zamknij w szczelnym naczyniu na 2 miesiące, aby zapachy się ze sobą pomieszały i zostały wchłonięte przez utrwalacze. Potem przesyp do otwartego naczynia lub woreczka bawełnianego i włóż do szafy. Gdy zapach zacznie słabnąć, skrop mieszankę olejkami eterycznymi.

ZAPACH ŚWIĄT: W okresie Bożego Narodzenia skomponuj potpourri o charakterystycznym zapachu. Zmieszaj szyszki sosny, laski cynamonu związane w małe wiązki, goździki i plasterki suszonych owoców cytrusowych oraz skórek. Zamknij w słoiku na dwa tygodnie.

GDY NIE MASZ CZASU: Wnętrze szafy spryskaj mgiełką zapachową lub przetrzyj półkę nad ubraniami odrobiną olejku eterycznego. Świetnie sprawdzają się nasączone olejkami bibułki, które ułożysz między bluzkami i swetrami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Dostarczanie najwyższej jakości wiąże się z odpowiedzialnością, którą Nespresso ponosi nie tylko wobec konsumentów, ale także wobec środowiska. Dlatego od wielu lat, z niezmiennym zaangażowaniem,... więcej